| Hangover a întrebat:

Buna`bunaa! happy Se apropie examenele nationale foarte rapid si mie imi este teama. Cel putin la romana nu imi este deloc deoarece mereu am avut numai media 10 si chiar mi se pare o materie usoara ce o invat cu placere. Insa la mate chiar am dubii. :-s La simulari la mate am dat-o in bara rau de tot. Mi-e si rusine sa spun ultima note pe care am luat-o la simularea pe scoala. Insa pur si simplu nu reusesc sa-mi dau interesul. Atunci cand stiu ca e doar o simulare si nu se trec notele in catalog parca pur si simplu nici nu imi dau silinta, si asta inconstient. De parca as fi paralela cu simularea. Oricum sper sa fie exact opusul la examen. happy Am auzit la multi prieteni ca la simulari luau mereu note mari insa la examen... Oricum, sper sa reusesc sa trec peste asta si sa iau examenul la mate cu 10 si doresc asta tuuturor celor de clasa a 8-a! Off, mi-as dori sa nu mai am frica asta ca pana la urma vorba aia: "de ce ti-e frica nu scapi" big grin As vrea sa imi impartasiti va rog din experientele voastre de la examenul de capacitate. Imi doresc mult sa stiu cate ceva de la fiecare. Cum v-ati simtit, daca v-a fost frica, ce note ati luat si cum v-ati pregatit pentru examen. Impresii si pareri. Va rog mult de tot! :* :*

4 răspunsuri:
| SabinaRsT a răspuns:

Buna, eu am dat evaluarea nationala anul trecut, dar culmea nu am fost deloc stresata. Am luctrat pe tot parcursul anului si la matematica si la romana in mod constant, nu mai mult decat o faceam de obicei. Am ajut o teama mica, cu o zi inainte de examen, mi-am pus intrebarea "Daca il pic, ce ma fac?" insa am trecut imediat de acest moment. In sala de examen am fost foarte relaxata, nu m-au deranjat camerele si am reusit sa iau note bune, spre dezamagirea colegilor mei cu rezultate slabe laughing.Am luat 8, 5 la matematica si 9 la romana.
Iti urez multa bafta si n-ai de ce sa te temi examenul este usor, iti trebuie concentrare si o sa fie floare la ureche.
Sper ca te-am ajutat!

| Annitu30 a răspuns:

Eu zic sa stai linistita, ca nu e atat de rau pe cat ai tu impresia acum ca este. Iti zic din proprie experienta ca la examenul propriu-zis e mult mai usor decat la simulari. Ca pana la urma, asta-i scopul simularii.
Frica iti dai seama ca mi-a fost si mie cand eram in a 8a, e ceva normal, insa am fost pregatita dinainte si am avut incredere in mine ca voi reusi.
Si, daca-mi amintesc bine (c-au trecut 3 ani totusi) am luat 9 la romana, 6 la mate, si la geografie 10.
Mult succes si sa ne spui ce note ai luat: *

| CatalinaKaty a răspuns:

Buna, eu am luat 3 la simulare laughing.
Si mie imi e cam frica la examen, media mea in general nu a depasit 8 din cls a5a. Dar am auzit multe pareri care ziceau ca simularile sunt mai grele ca examenul propriu-zis, deci nu te agita prea tare, ca poti face si sub 4 si tot intrii la liceu!

| MyNameIsCata a răspuns:

Salut si eu sunt in clasa a 8-a si ca si tine mi-e frica de mate.La romana am lua 9.15 dar la mate......6.Am inteles de la mai multi oameni ca simularile se dau mai grele ca si examenele(ca sa ne ambitioneze ca la examen sa luam nota mare) dar sfatul meu este sa te duci la meditatii dar totusi este prea tarziu.Incearca sa faci multe probleme de la partea II ex.cu rest logica expresii functii etc.Si mie mi-e foarte greu avand in vedere ca nu sunt prea bun la geometria in spatiu...dar in fine ai grija la calcule eu am gresit mult la ele, am fost neatent m-am uitat pe simulare si 7 scoteam usor greseam la calcule 16+16 pe 2.In fine ai grija si fara emotiiiii fiindca ele te fac sa gresesti vreau sa stiu cat ai luat la romana sa vad esti mai buna ca si mine eu am avut 8-9 depinde de cand ma duc la ore parca sunt mai inteligentlaughing