| Scriiitoare a întrebat:

BunakissCare este cea mai frumoasa amintire de-a ta din copilarie? ce o face atat de speciala?
habar nu am la ce categorie s-o pun, scuze

Răspuns Câştigător
| Ambassaderåd a răspuns:

Salut! Mergea la Conversatie happy ...pff cred ca sunt multe; dar nu e timp si nici netu' nu-l inghite laughing. A mea ar fi, atunci cand aveam 8/9 ani. Eram la tara si stand intr-o regiune aproape de Siret, mereu toamna dimineata de vreme tare pe la 6/7 era o ceata deasa, nu vedea nimic pana la 1 metru departare, si cand se ridica ceata, aveam o salcie mare, cea mai mare din tot satul si vedeam porumbeii si bufnitele cum statea inghetate de vreme stand cocotate sus de spuneai ca sunt statui. Si cand era iarna zapada ajungea la 2 m, eu fiin prichindel imi placea sa fac cazemate, oameni de zapada, sa sar de pe casa in cel mai mare morman de zapada daca pot spune. Era frumos, si nu aveam un gard cine stie ce din fier.era unu' sfrijit, terminat, casa veche de 120 de ani, cu talpa casei groasa de 80 cm; o namile de casa [...], era oarecum remarcata de oricine trecea prin sat ca era cunoscuta pentru constructia si vechimea ei care inca si azi mai rezista. Vara cand era cald de mureai, ma puneam la umbra merilor cu masinutele, ca orice copil, cu jucariile si faceam garaje in pamant, luam chirpicii tatalui ce ai facea pentru viitorul hambar, taiam vreo 1/2 si faceam garaj. Eram Mesterul Manole laughing si ce imi placea e ca bagam la cap totul ce imi placea, in special ce tine de munca brabateasca, abia pe la 16 ani incepea sa imi placa sa fac mancare, si stiu sa fac acum mancare. Dar revenind la subiect, da. era un timp frumos. Tin minte, ca incepea scoala si trebuia sa duci flori; aveam trandafiri mai speciali, cei fara spini, si la toate mamaiele le placeau acei trandafiri si ma puneau la cale sa scot un bulb si imi da o placinta sau un pepene pe el, ca eram moartea lor a pepenilor negri mari si zemosi si a placintelor- poale in brau. Au fost vremuri frumoase, nu cele pe care le aveti acum. Eu la 12 nu stiam ce e ala comp, si cu ce se mananca, ma uitam la fratele meu mai mic ca are 6 ani si umbla pe comp ca un adultlaughing numai pentru a vedea jocul si juca jocul GTA. Ce sa le faci sunt copii. Tin minte ca venea unchiul meu de la Medgidia- Constanta si. imi dadea un ban daca ziceam o poezie si fiind atunci la gradinita nah nu chiar o stiam cap coada. dar tot primeam bani, si ce faceam cu banii?- aapai imi luam jucarii, poate asta era lipsa mea. ceea ce nu aveam si aveam masinute dar mie imi placea sa cumpar si sa le am, dar ca aveam un frate mai mic. se juca si el cu ele, dar el cu banii isi cumpara bomboane si dulciuri, de aia are acum dantura. nu prea buna; in fine. Au fost vremuri muult mai frumoase pe timpul parintilor nostri, dar lumea cand a trecut la Democratie s-a schimbat romanul peste noapte in totalitate si de aceea a si aparut curentele astea exotice de peste hotare, intr-un fel sau altul. ne-a influentat in bine sau rau. dar pana nu ti-o faci cu mana ta, nu iiti dai seama ce faci.