| Ex0id200 a întrebat:

Cat de sigur e traiul in Franta? Ador limba franceza si as vrea sa fac facultatea acolo, dar nu stiu ce sa zic despre siguranță (facultățile care ma interesează sunt chiar in Paris). A doua optiune ar fi Olanda, dar nu prea vreau sa stau intr-o tara unde nu am ocazia sa vb franceza sau sa o uit din cauza ca nu o mai exersez. Am încercat sa caut si în Belgia sau Elvetia dar in domeniul care ma interesează sunt facultati doar in partea unde se vorbeste germana. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cat de sigur e traiul in Franta?
Adică, de ce ți-e frică?
Să nu fii omorât sau jefuit pe stradă?
Să nu ți se fure portmoneul în metrou?
Să ne uităm ce spun statisticele în 2019
Franța Indice crimă 46.39 Indice siguranță 53.61
România Indice crimă 27.84 Indice siguranță 72.16
Astfel ești mai sigur în România ca în Franța. unde criminalitatea este aproape dublă față de România.
Dar poți face facultatea în Japonia
Indice crimă 13.73 Indice siguranță 86.27
Tară mai sigură nu găsești.

| Ex0id200 explică (pentru sadrian46):

Ma gandeam mai mult la atentatele pe care le-am vazut la televizor. Nu vreau sa ma catalogati drept o rasista sau o xenofoba, dar imi e foarte frica de islamiști, arabi, etc.( sunt convinsa ca nu toti sunt niste teroristi, dar nu poti sti niciodata cand începe vreun atac, in special in orasele mari)

| Ex0id200 explică (pentru sadrian46):

Ma gandeam mai mult la atentatele pe care le-am vazut la televizor. Nu vreau sa ma catalogati drept o rasista sau o xenofoba, dar imi e foarte frica de islamiști, arabi, etc.( sunt convinsa ca nu toti sunt niste teroristi, dar nu poti sti niciodata cand începe vreun atac, in special in orasele mari). Si chiar e visul meu sa traiesc in Japonia sau Coreea de Sud laughing)

| sadrian46 a răspuns (pentru Ex0id200):

Am ajutat pe cineva să emigreze în Japonia în 92.
Te pot ajuta și pe tine, dacă te trezești din vise.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este nimic sigur, nicaieri in lume, ca nu-ti da nimeni bani pe degeaba, in special in Franta, unde nu esti cetatean francez.
In ce priveste terminarea unei facultati la Paris, sau orice tara din lume, intai trebuie sa te asiguri ca ai destui bani sa platesti facultatea la Paris, care inseamna 20-30.000 euro pe an (fara cheltuielile de intertinere si cazarea, pe care trebuie sa ti le platesti singur).
Oricum, la terminarea unei facultati, nu se acorda locuri de munca, asta fiind problema ta sa-ti gasesti de munca.
Ma rog, daca esti un geniu si un olimpic international, atunci vine cei de la marile facultati din America si te iau la ei, sponsporinadu-te.
Sfatul meu este sa vezi ce venituri au parintii si sa faci o facultate local, in tara, daca nu isi permit ai tai 30.000 euro/an si la terminarea facultatii sa incerxi sa te angajezi intai in tara, capeti ceva experinta si apoi, poti merge sa lucrezi afara, daca iti gasesti loc de munca online, asa cum fac toti.

| Ex0id200 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru raspuns! De permis, ne permitem, nu e vorba de asta, ai mei chiar ma incurajeaza sa fac facultatea in alta tara, iar in domeniul in care vreau eu sa lucrez facultatile nu trec de 15.000 de euro. Intr-adevar, chiria și trăitul ar putea fi mai costisitoare, fiind vorba de Paris. La olimpiadele nationale la franceza ma calific de 2 ani, sper ca anul asta sa am sansa la o internaționala. De-abia am trecut in clasa a 11-a, mai am timp sa ma gandesc, dar o sa tin cont și de sfatul dvs!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vorbim totusi de Franța nu de vreo tara din Africa.