| anonim_4396 a întrebat:

Ce analize se fac pentru fisa medicala pentru permis? Iar la ochi cum se procedeaza? Testul psihologic in ce consta? Este greu? Este posibil sa pice cineva? Multumesc!

3 răspunsuri:
| Cloudless a răspuns:

Calm, vorbeste cu instructorul tau, iti va explica in ce consta fiecare. Testu psihologic "se rezovla". Ce intelegi de aici e treaba ta. Cat despre restul "tot se rezolva", dar la ochi situatia e mai sensibila, e un control in care ti se cere sa citesti la distanta. Nu pici decat daca ai o problema cu adevarat grava, in rest totul e ok. Succeswinking.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La ochi, te pune sa citesti literele de pe acel panou alb, de la o distanta anume.
Daca mai gresesti la caracterele foarte marunte, se trece cu vederea.
Apoi iti arata niste imagini foarte colorate, cu model, in care se vad niste caractere de culori putin diferite fata de fond. Trebuie sa distingi acele caractere. Ambele teste se fac cu ambii ochi, apoi cu cate unul, pe rand (te pune sa-ti acoperi un ochi). Daca imi aduc aminte bine, s-a uitat putin la ochi, sa vada daca e totul ok, daca n-ai ceva boli.
Alt test care se face e la neurologie. Acolo te pune sa stai intr-un picior cu mainile departate, cu ochii inchisi, sa-ti duci mana la nas cu ochii inchisi, si chestii de genul. Tot acolo semnezi pe proprie raspundere ca nu ai epilepsie/ ca nu ti s-a intamplat niciodata sa iti pierzi cunostinta fara motiv.
Nu se fac analize de sange, sau nimic care sa te intepe/ sa te doara.
Toate sunt consultatii usoare, care decurg repede.
Eu am fost mai pilos si am sarit peste psihologic (shhhhht! laughing ), ala am inteles ca e cel mai lung si mai complex. Printre altele, am inteles ca ai de facut 'jocuri' care sa-ti puna la incercare concentrarea in situatii stresante. Am auzit ceva chiar cu o masinuta cu pedale, in care ti se testeaza viteza de reactie.
Este posibil sa pici, dar daca tu te stii ok nu ai motive sa-l pici. Sa nu ai emotii, gandeste-te ca aia-s medici pe care ii platesti, nu profesori.
Ideea e sa demonstrezi ca esti normala, nu sa te chinuie in asa fel incat sa pici.
Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La ochi, te pune in fata unui panou cu litere, litere mari pe un rand, mai mici pe randul de jos, si mai mici pe randul de mai jos si tot asa.

Tii o mana la un ochi, iti arata cifre ori litere, le spui verbal, apoi astupi si celalat ochi si spui ce litera ori cifra iti arata.

La psihologic sunt mai multe teste, unul este sa gasesti repede pe un panou cu cifre amestecate, ordinea de la 1 la 20 ori invers, testul verifica cat de repede te descurci in situatii critice.

Nu este greu daca n-ai probleme de sanatate, si da, este posibil sa mai pice cate cineva, se intampla frecvent.