| 000M1ha3la a întrebat:

Ce carti pentru adolescenti imi recomandati? As prefera sa nu fie vechi, cartile care au actiunea in alt secol nu ma tenteaza.De dragoste,drama,sau fantastic. Vreau cat mai multe carti, sau serii

Răspuns Câştigător
| Khalesionfleek a răspuns:

Imposibil sa nu aduc in discutie seria cartilor Harry Potter. Bineinteles ca daca nu esti interesata de astfel de carti, uita ca am amintit de ele.
Ce am citit eu in ultima vreme si s-a cam meritat...
Mincinosii de E. Lockhart, e superba, intreaga carte te tine sub un mister, iar finalul e... unexpected. E o lectura destul de usoara, o sa vezi ca uneori apar metafore care te vor face sa citesti de doua ori pasajul, si cel mai tare, e ca o gasesti on-line si o poti citi chiar de pe telefon.

Am mai citit ''Intimidare'' de Penelope Douglas, este, intr-adevar o poveste de dragoste intre un ''bad boy'' si vecina lui, dar merita citita, eu nu am lasat.o din mana pana nu m-am aflat la sfarsit.

O alta carte care mi-a placut, si are o lectura usoara este ''Adevarul despre fete'' (traducere in limba romana, dar in engleza titlul e total diferit: ''Beautiful Malice'') de Rebbeca James, o alta carte pe gustul meu, care te tine in priza pentru ca trebuie sa afli ce se intampla. A fost superba.

Si ultima carte care ti-o recomand, este una din anul 2032, ''Eve'' de Anna Carey, e o serie de 3 carti, eu am ramas la a doua, pentru ca... m-am cam plictisit, dar citind alte pareri, celorlalte fete le-a placut la nebunie.

Sper ca te-am convins sa citesti vreo una dintre ele, eu iti recomand cu toooot sufletul sa citesti Mincinosii, si in caz ca iti place, lasa-mi o parere!

P.S. : daca stau sa ma gandesc, toate aceste carti, cu exceptia ''adevarul despre fete'', le-am citit online

6 răspunsuri:
| 000M1ha3la explică:

Bună! Mincinoșii, am citit-o acum ceva timp și da, e genială. Finalul m-a șocat de-a dreptul.Ai cumva linkul de la Intimidare? Aș vrea să o citesc si nu o gasesc nicăieri online, sau de unde să o pot descarca.

| Khalesionfleek a răspuns (pentru 000M1ha3la):

Hey, in primul rand multumesc pentru funa, apreciez.
Eu cartea am descarcat-o maidemult de pe cartipentrucititori, dar acum cand m-am uitat pe site, aproape ca nu mai au nicio carte.
Daca imi dai un email, ti-o pot trimite pe acolo.

| TonyBarbu a răspuns:

Every Last Breath de Jennifer L. Armentrout

| SuntFataa a răspuns:

Cautand-o pe Alaska, Cele 13 motive sau Sub aceeasi stea.

Sunt preferatele mele.

| AleAlexa321 a răspuns:

" Copiii lampii fermecate " de P.B.Kerr ( eu am citit vol.1, 2 si 3)...sunt cartile mele preferate...din pacate nu am putut citi decat pana la vol.3. Nu se gasesc deloc usor, insa merita cautate. Ai mai putea citi "Cronicile Wardstone" de Joseph Delaney, care cuprinde mai multe volume ( Ucenicul Vraciului, Blestemul Vraciului, Secretul Vraciului etc.) :https://ro.wikipedia.org/wiki/Cronicile_Wardstone

Acestea sunt mai usor de gasit si foarte interesante... spirite, vrajitoare periculoase, duhuri mai rele decat ti-ai putea inchipuii etc. Sper ca te-am ajutat. happy

| bitza1996 a răspuns:

Încearcă Shantaram-Gregory David Roberts
Are de toate, acțiune și modul în care e scrisa e genial Shantaram
"Shantaram" este povestea unui barbat care a fost, timp de 10 ani, unul dintre oamenii cei mai vanati din lume.

Crima si pedeapsa, pasiune si credinta, tradare si eliberare sunt cateva din igredientele impresionantului roman Shantaram.
Într-un formidabil roman de inspiratie autobiografica, Gregory David Roberts spune povestea australianului Lindsay, unul dintre cei mai vânati oameni ai planetei.

Dependent de heroina si încarcerat pentru jaf armat, Lindsay evadeaza si se stabileste la Bombay, unde numele sau va deveni Shantaram - adica,, om al pacii".

Fara casa, familie sau identitate, Shantaram îsi face ucenicia în rândurile mafiei locale, o lume a cersetorilor si gangsterilor, a prostituatelor si înteleptilor, a luptatorilor si actorilor.

Pe drumul care-l va duce la regasirea de sine, doua personaje îi vor influenta în chip decisiv destinul: Abdel Khader Khan – don-ul mafiot, criminal-filosof-sfânt, si Karla – o femeie seducatoare si periculoasa.