| wolfves a întrebat:

Ce creme imi recomandati pentru cosuri sau puncte negre? Sau ar trebui sa scot eu punctele negre cu unghiile? Si in barbie am un fel de puncte, dar sunt albe. Stiti ce pot face in legatura cu ele? Multumesc si fara jigniri daca se poate.

Răspuns Câştigător
| SasaSasa2000 a răspuns:

Salut wolfves, eu pentru coșuri folosesc
Avene Cleanance Gel dacă vrei să vezi cum arata click aici: http://www.donaonline.ro/home/985-avene-cleanance-gel-curatare-200ml.html
Eu fac așa torn cateva picaturi pe degetele arătătore si aplic pe față, ca si cum desenez un cerc, dupa aia mă spăl pe fața cu niste apa dela robinet, am constatat că la această cremă nu trebuie să o lași pe fața nu stiu cate minute ci pur si simplu masezi cu degetele.
La celelalte întrebări n-am un răspuns. Sper ca te am ajutat.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Pe puncte negre nu pui nici un fel de creme, ca le astupi si faci bube.
Punctele negre sunt puncte de murdarie, formate din praf si impuritati de pe strada, din aer, amestecatandu-se cu transpiratia fetei, se depun in porii fetei si asa apar punctele negre si prin infectarea lor, aparand cosurile.
Recomand spalatul cu apa calda si sapun de 2-3 ori pe zi, mai ales, imediat cum intri in casa.
Punctele negre se scot foarte usor cu malai si clabuc de sapun. De exemplu: spala-te cu apa calda si sapun pe fata, iar cand fata este plina de sapun, pune degetele in malai si apoi freaca-ti fata cu el (se va forma ca o pasta din clabucul de sapun si malai). Frecand usor-usor, de la frunte coborand spre tample, nas, baza nasului, pomentii, barba, gatul, totul se curata bine, dupa care, se clateste bine, cu apa calduta si se sterge usor, cu un prosop foarte curat, de fata.
Vei vedea ca, punctele negre au disparut si fata a ramas foarte curata.
Daca repeti procedura, de fiecare data cand intri in casa, dupa joaca, sau plimbat in aer liber, vei avea o fata perfect curata si de invidiat, printre preteni.