| HoopaScz a întrebat:

ce parere aveti despre Martorii lui Iehova (religie)

6 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Nu sunt in masura sa imi dau cu parerea despre acesti oameni. Nu sunt adeptul religiilor, imbratisez credinta. Daca ar fi dupa mine, as desfinta orice religie.

| Vizitiul a răspuns:

Ce-mi place raspunsul Madalinei...

| xFaith a răspuns:

Martorii lui Iehova este numele unei organizații religioase creștine înființată la sfârșitul secolului al XIX-lea de Charles Taze Russell, sub denumirea de Jehovah's Witnesses. Organizația numără la nivel mondial 7.313.173 de membri (conform raportului mondial al Martorilor lui Iehova pe anul 2009). În România numărul membrilor organizației este de 39.232 de persoane.
Cuprins [ascunde]
1 Istorie
2 Întruniri religioase
3 Organizare socială
4 Structură operațională
5 Convingeri religioase
6 Lucrare de predicare a evangheliei
7 Note
8 Legături externe
[modifică]Istorie

Istoria modernă a Martorilor lui Iehova a început în anii 1870, odată cu formarea unui grup de studiu al Bibliei la Allegheny, apoi Pennsylvania (SUA). La început, ei s-au numit studenți ai Bibliei. Dar în anul 1931, ei au adoptat denumirea „martori ai lui Iehova", în stilul evangheliilor[1]. De la un început modest, organizația a crescut la milioane de „martori", care predică evanghelia în peste 236 de țări și teritorii. Ei spun că convingerile și practicile lor nu sunt noi, ci reprezintă o restabilire a creștinismului din secolul I d.Hr.
[modifică]Întruniri religioase

Martorii lui Iehova au cinci întruniri integrate în două zile pe săptămână care nu depășesc 2 ore/zi: „Școala pentru Serviciu Teocratic, Întrunirea de Serviciu, Studiul Turnului de Veghe, Cuvântarea publică, Studiul Bibliei în congregație". Au loc de asemenea trei congrese pe an: de district, de circumscripție și special. Intrarea este liberă la oricare dintre acestea; nu se fac colecte. Martorii lui Iehova spun că învățăturile religioase discutate la aceste întruniri se bazează pe Biblie. Întrunirile se deschid și se încheie cu rugăciune. De asemenea, la majoritatea întrunirilor sunt intonate cântări religioase.
Majoritatea congregațiilor țin întruniri în lăcașuri de închinare numite „Săli ale regatului". De obicei, acestea sunt clădiri simple, construite de voluntari Martori. În „Sălile regatului" nu există niciun fel de icoane, crucifixe sau alte obiecte de cult care să intermedieze închinarea la Dumnezeu.
Cheltuielile de întreținere se susțin prin donații benevole. Pentru cei care vor să facă o donație, există o cutie de donații[2]. Martorii lui Iehova țin de asemenea în fiecare an adunări mari («congrese»). Cu aceste ocazii, multe congregații se adună pentru un program special de instruire biblică. Botezul noilor discipoli face parte integrantă din programul fiecărui congres[3].

Congresul de District „Urmaţi-l pe Cristos" (2007, Sala Polivalentă, Bucureşti)
[modifică]Organizare socială

În cadrul acestei organizații religioase nu există cler. Ei susțin această stare de fapt spunând că Isus Cristos s-a pronunțat împotriva folosirii titlurilor religioase printre discipolii lui, spunându-le „voi toți sunteți frați":
6 [Învățătorilor Legii și fariseilor] le place să li se dea locurile de onoare la mese și scaunele de onoare în sinagogi, 7 le place să fie salutați în piețe și le place ca oamenii să li se adreseze cu "învățătorule". 8 Dar voi să nu vă numiți unii pe alții "învățători", pentru că Învățătorul vostru este Unul singur, iar voi toți sunteți frați. 9 Și nici "părinte" să nu numiți pe nimeni pe pământ, pentru că voi aveți un singur Tată, în ceruri. 10 De asemenea, să nu numiți pe nimeni "îndrumător", pentru că Îndrumătorul vostru este Unul singur: Cristos. 11 Cel mai mare dintre voi să fie slujitorul vostru.
Însă în fiecare congregație există bărbați Martori care au responsabilități mai mari ca și alții. Martorii nu-i numesc pe aceștia "preoți", "pastori" sau "prezbiteri" ci "bătrâni" sau "supraveghetori", aducând ca argument faptul că apostolul Petru îi numește în greacă:
Sfătuiesc pe [presbuterous] dintre voi, eu, care sunt un [presbuteros] ca și ei, un martor al patimilor lui Hristos, și părtaș al slavei care va fi descoperită:
Păstoriți turma lui Dumnezeu care este sub paza voastră, nu de silă, ci de bună voie, după voia lui Dumnezeu; nu pentru un câștig mârșav, ci cu lepădare de sine.
Nu ca și cum ați stăpâni peste cei ce v-au căzut la împărțeală, ci făcându-vă pilde turmei.
Deasemenea, mai spun ei, apostolul Pavel îi mai numește "episkopos", cuvânt care în greacă înseamnă "supraveghetori".
Când li se adresează, Martorii îi numesc simplu "frate" pe acești "bătrâni". Acești "bătrâni" "supraveghetori" au, printre altele, responsabilități de instruire în cadrul congregației. Ei sunt ajutați de "slujitorii auxiliari" ("diakonos" în greacă).
Acești bărbați nu sunt considerați superiori celorlalți membri ai congregației. Ei nu se îmbracă într-un mod care să-i deosebească de ceilalți; spre deosebire de alte religii, ei nu sunt plătiți pentru munca lor. Martorii argumentează această stare de fapt citându-l pe Isus.
Fără plată ați primit, fără plată să dați.
Ei mai argumentează că, spre deosebire de clerul altor religii, apostolul Pavel avea o meserie (constructor de corturi) pe care o și practica. Ei mai citează și următoarele cuvinte ale aceluiași apostol Pavel din Tesaloniceni 3:7,8:
7 Voi înșivă știți că trebuie să urmați exemplul nostru; noi n-am fost leneși când am fost la voi, 8 n-am mâncat pâinea nimănui fără s-o plătim, ci, cu trudă și muncă grea, am lucrat zi și noapte, ca să nu fim o povară pentru nimeni dintre voi.
Martorii lui Iehova spun că "bătrânii" se îngrijesc de bunăvoie de necesitățile spirituale ale congregației și că ei pot oferi mângâiere și îndrumare când sunt necazuri, Iacov 5:14-16, Petru 5:2,3.

21 Aprilie 2007, Lia Manoliu, 18.000 persoane
[modifică]Structură operațională

Sediul mondial al Martorilor lui Iehova este la New York. Acolo se află "Corpul de Guvernare", un grup de "bătrâni" cu experiență care supraveghează congregația mondială. De asemenea, în toată lumea există peste 100 de birouri de filială. În aceste locuri, Martori voluntari ajută la tipărirea și expedierea literaturii biblice. Se oferă, de asemenea, îndrumare pentru organizarea lucrării de predicare. În toate acestea, ei spun că pun în aplicare principiul biblic "toate să aibă loc decent și în ordine" (1 Cor. 14:40).
[modifică]Convingeri religioase

[[wiki]]
Acest articol sau această secţiune trebuie pus(ă) în formatul standard.
Ştergeţi eticheta la încheierea standardizării.
Martorii lui Iehova cred că întreaga Biblie constituie cuvântul inspirat al lui Dumnezeu; ei spun că în loc să adere la vreun crez sau principiu bazat pe tradiții omenești, caută principii în Biblie pentru absolut toate convingerile lor. Ei spun că susțin Regatul lui Dumnezeu, nu vreun sistem politic, economic sau social al unei națiuni din cadrul acestei lumi. De aceea nu votează în cadrul alegerilor parlamentare sau prezidențiale, se mențin neutri din punct de vedere politic și militar, nu salută drapelul național. Totodată ei refuză să îndeplinească serviciul militar, spunând că Isus a poruncit să ne iubim semenii, iar crima de orice natură este o încălcare a legilor Bibliei, inclusiv una din cele 10 porunci: "să nu ucizi". (Matei 22:39; Exod 20:13)
Martorii lui Iehova nu sărbătoresc zile de naștere, Crăciunul, Paștele, 8 Martie sau alte zile, refuză transfuziile de sânge.
Ei spun că au o atitudine plină de respect față de toți; că își iubesc semenii și că doresc să aibă împreună cu aceștia parte de fericire în "lumea nouă" promisă de Dumnezeu, adică regatul sau împărăția menționată în rugăciunea Tatăl nostru.
Martorii lui Iehova afirmă că, potrivit Bibliei, linia continuă a Martorilor a început cu fidelul Abel. Ei arată că apostolul Pavel vorbește despre mai mulți oameni fideli pe care îi numește un "mare nor de martori" (Evrei 11:4; 12:1).
Referitor la Isus Cristos, ei mai arată că Biblia îl numește pe Isus ca fiind Martor în Apocalipsa 3:14:
Acestea sunt lucrurile pe care le spune Amin, martorul fidel și adevărat, începutul creației lui Dumnezeu.
Ei arată că Isus însuși a spus că el a scos în evidență numele Tatălui său, citând Ioan 17:6
Martorii mai afirmă că biblia nu este de accord cu ideea conform căreia există mai multe modalități acceptate de a-i aduce închinare lui Dumnezeu, citând Efeseni 4:4-6
Există un singur Domn, o singură credință, un singur botez.
Tot în sprijinul acestei idei, ei mai argumentează că Isus a declarat în Matei 7:13,14: Strâmtă este poarta și foarte ingustă este calea care duce la viață și puțini sunt cei care o găsesc.(...) nu oricine îmi zice: Doamne va intra în regatul cerurilor ci acela care îndeplinește voința Tatălui meu care este în ceruri.
Martorii lui Iehova afirmă că nu recurg la argumentări filozofice pentru a ocoli declarațiile explicite ale Bibliei sau pentru a justifica modul de viață al oamenilor care au abanonat normele morale ale Bibliei. Ei spun că în ceea ce privește semnificația simbolurilor biblice, ei lasă ca Biblia să le dea explicația în loc să-și propună propriile teorii asupra sensului acestora.

Publicaţii ale Martorilor lui Iehova (limba engleză)
Martorii lui Iehova nu cred în trinitate. Ei cred că Iehova este Dumnezeul Atotputernic, Creatorul, cel fără început și sfârșit, că Isus este fiul său unic născut, prima creație a lui Dumnezeu alături de care a creat celelate lucruri și că Spiritul Sfânt este forța activă a lui Dumnezeu (Deuteronom 6:4, Coloseni 1:15-17, Matei 3:16).
Martorii lui Iehova nu cred în nemurirea sufletului întrucât Biblia afirmă că "sufletul care păcătuiește, acela va muri" (Ezechiel 18:4,20).
Martorii lui Iehova cred că cei răi și nedrepți vor fi distruși la Armaghedon, "războiul zilei cele mari" a lui Iehova (Revelația sau Apocalipsa 16:14).
Martorii lui Iehova cred că doar 144.000 de bărbați și femei vor merge la cer pentru a guverna ca regi și preoți alături de Isus peste pământ pentru 1.000 de ani prin intermediul Regatului mesianic. După acest mileniu Isus îi va preda Regatul Tatălui său. Restul oamenilor au speranța că vor trăi veșnic pe pământ după ce acesta va fi transformat în paradis (Revelația 14:3; 20:2,7; 21:4 PSALMUL 37:9-11).
Martorii lui Iehova cred că va exista o înviere "atât a celor drepți, cât și a celor nedrepți" (Faptele 24:15).
[modifică]Lucrare de predicare a evangheliei

Martorii lui Iehova spun că la baza lucrării lor de predicare a evangheliei se află versetele din Matei 24:14 și 28:18,19 și de asemenea lucrarea pe care Isus însuși a efectuat-o atunci când a fost pe pământ; ei argumentează că Isus intra în orașe și case, vorbindu-le oamenilor despre adevărurile biblice, indiferent de atitudinea fariseilor sau a altor semeni.
Ei mai argumentează că Isus i-a trimis doi câte doi pe discipoli (nu doar pe cei doisprezece, ci și pe alți șaptezeci) să predice evanghelia (Luca 10:1]). În plus, mai adaugă ei, apostolul Pavel spune în Faptele Apostolilor 5:42:
Și, în fiecare zi, în Templu și prin case, ei nu încetau să dea învățătură și să proclame Evanghelia despre Cristos, și anume că Isus este Cristos.
Și tot Pavel în Faptele Apostolilor 20:20-21:
Nu v-am ascuns nimic din ceea ce v-ar fi putut fi de folos, ci v-am învățat în public și prin case, avertizându-i atât pe iudei cât și pe greci să se pocăiască în fața lui Dumnezeu și să creadă în Domnul nostru Isus.
Martorii spun că predicarea lor este motivată de iubire, de iubirea față de Dumnezeu și cea față de aproapele[4].

| NuAmHabar a răspuns:

Am auzit de ei, dar nu stiu detalii, vn la usa la mine cu diferiti fluturasi sau invitatii nu stiu pe unde, la intalniri de'a lor, dar nu ma's duce nici o data, nu sti de ce! asa pur si simplu!

Răspuns utilizator avertizat
| dida_1258 a răspuns:

Eu cred ca sunt oameni buni As fi curioasa sa ma intalnesc cu ei