| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre tocilari?

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

Deja e stereotip acest cuvant.
''1. persoană care se ocupă cu ascuțirea instrumentelor de tăiat (la tocilă). Ex:Tocilarul ascute cuțitele.
2. (fig.) elev sau student care își învață lecțiile pe dinafară, în mod mecanic.'' (sursa:Wiktionar)
Nu am o parere rea, dar nici buna. E bine sa fii tocilar daca vrei sa iei note de 10 in general, dar pe termen lung nu te ajuta, fiindca toate acele informatii vor fi uitate in timp. Nu stiu cum sa iti explic...dar ''tocilar'' e doar o eticheta.
Am avut o colega ''tocilara'' care uita tot ce invata pe de rost, dar stia matematica foarte bine. Acum e la facultate si e prima din anul ei. Invata despre economie, matematica si se descurca de minune la practica. Pe ea o apreciez mult. Chiar daca uita mare parte din informatii, cand era ascultata reusea sa reproduca 4-5 pagini. Asta inseamna ca ai o memorie foarte buna, chiar daca e de scurta durata.
Nu imi place eticheta de ''tocilar''. Unii (invidiosii, mai ales) considera ca e ''naspa''. Fiecare are dreptul sa invete cat vrea, cat poate. Si multi folosesc gresit termenul. Cica daca ai note foarte mari=tocilar. Nu e asa. Unii au inteligenta superioara si nici macar nu tocesc materia. Au nevoie de cateva minute pentru a invata ceva in timp ce altii se chinuie cu orele.
*Ce am scris mai sus e strict ceea ce cred eu, parerile pot fi impartite.*

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Viitori savanți - jos pălăria

| Andreeush a răspuns:

Tot ființe umane sunt și ei.

| Florin9Florin9 a răspuns:

O părere bună pentru că majoritatea sunt persoane inteligente.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Nu prea sunt, tocilar inseamna cineva care invata mecanic si uita imediat dupa examen.

| Vikaa a răspuns:

Au tot respectul meu, vor ajunge oameni cu o cariera de succes.

| Beyou799 a răspuns:

Tocilarii sunt cei care invata mult, dar uita imediat, deci nu ii ajuta (asta se intampla in cazul celor care invata mecanic), un om care invata mereu si are rezultate bune, nu e tocilar, chiar daca in prima situatie e mai greu, ambele categorii pot ajunge persoane importante in lume si merita respect. Denumirea de "tocilar", o atribuie grupurile de tineri care au luat-o ori pe un drum gresit, ori cei care prefera sa se ia de altii sa se integreze, ori cei care au un nivel de inteligenta minim, celor care sunt cuminti, invata si nu pot fi corupti de catre ei, iar din pricina invidiei, recurg la acest apelativ.

| LionTrap a răspuns:

Depinde ce tip de tocilar e, dacae tocilar tocilar e un handicapat (fara ofensare) broken heart

| anonim_4396 explică (pentru LionTrap):

Nu conteaza tipul. Tocilarii nu sunt si ei tot oameni?

| sierra1 a răspuns (pentru LionTrap):

"dacae tocilar tocilar e un handicapat"

mai incearcă:
https://dexonline.ro/definitie/handicapat