| Kisses4Me a întrebat:

Ce poeti japonezi imi recomandati? Sau unii asemanatori cu Rainer Maria Rilke? Sau orice fel de poetii! (nu romani!) Am un chef nebun sa citesc poezii!

2 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Poeti japonezi presupunand ca esti o amatoare a genului haiku si implicit a hajinilor nu? Ca si scriitor, ti recomand pe Matsuo Basho, Kobayashi, Banya Natsuishi. Recomand si pe Baudelaire, Goethe si desi ai spus fara autori romani, pe Nichita Stanescu, cel care e unul din cei mai mari poeti ai literaturii universale. Daca iti place poezia post-moderna recomand sa-l citesti si pe Michael Madsen (actorul, da) cel care are 2 volume pur si simplu geniale.