| florinaestera a întrebat:

Ce romane de dragoste mi-ati recomanda sa citesc?

4 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Din ce am citit eu, iti recomand "Scrisoare de dragoste" si "Invitatie la vals", ambele de Mihail Drumes, insa iti recomand sa nu le citesti una dupa alta, ca vor fi destul de previzibile si indiferent de ordinea in care le citesti, cea de-a doua nu te va impresiona. Ambele vorbesc despre cat de nocive pot fi orgoliile.
Poti incerca si "Eugenie Grandet" de Balzac, asta daca nu te deranjeaza detalierea "excesiva" a unor lucruri. Nu e un roman propriu-zis de dragoste, actiunea se concentreaza pe familie, dar totul pleaca de la familie. Mai exact, o tanara fata din familia unui avar se indragosteste de un baiat caruia ii ofera o parte sau toti(nu mai retin exact) banii ei. De aici porneste un conflict cu tatal avar, iar continuarea o vei afla daca esti curioasa.
Mi-a placut si "Suferintele tanarului Werther" de Goethe. Aici un personaj se indragosteste de o fata deja logodita, dar nu incearca sa ii distruga relatia, nu renunta la valorile morale, ci povesteste cat de macinat e pe interior, desi o iubeste tot mai mult pe acea fata.
De departe, preferata mea e "Dama cu camelii" de Alexandre Dumas. N-am experimentat asa ceva cu o carte, sa am "sentimente" de dispret fata de anumite personaje, pe care ulterior sa mi le schimb. Am si plans, nu e extrem de siropoasa, insa e descrisa cu o finete cum numai Dumas poate.
Te sfatuiesc sa te "aventurezi" in lumea cartilor de calitate si sa citesti adevarate romane de dragoste, nu telenovele cum e seria "Fluturi" care si pe mine m-a facut curioasa, pentru ca vazusem multe citate frumoase circuland pe internet, dar chiar e o telenovela de cea mai joasa speta care ar fi si reala, cica, dar nici in filmele low-budget din India nu ai parte de asa ceva laughing

| anamariarot a răspuns (pentru anamariarot):

Totul pleaca de la dragoste*, imi cer scuze. Am uitat sa mentionez tot acolo dupa respectivul conflict cu tatal ei(timp in care s-a gandit doar la cel pe care il iubeste), cand crezi ca(,) cu incheierea lui o sa se termine cartea, e reluata povestea de dragoste happy

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

Aventurile Doamnei Bovary Un roman de mare clasă! Dragoste, amor, cu toate pitencariile ce te vor ține pe lectură, fără a te mai duce măcar la masă sau toaletă! vei aștepta mereu să vezi ce mai face madame Bovary?

| andreeatudor a răspuns:

„Dragostea în vremea holerei" de Gabriel Garcia Marquez
Mândrie și prejudecată" de Jane Austen,
La răscruce de vânturi" de Emily Brontë,
Pe aripile vântului" de Margaret Mitchell
„Sfârșitul aventurii" de Graham Greene
În noaptea timpului" de Antonio Muñoz Molina