| thefirstangel a întrebat:

cei care sUNteti a 8 a si ati facut la fizic aparatul de fotografiat spuneti-mi si mie de la el cum functioneaza si ce e developarea.si ce mai e p acolo...
ps pf s-a suparat p noi si ne-a pus s conspectam din carte, dar in carte nu scrie de fc si pf a zis ca ne intreaba si din astea.crying

dau FUNDA + VOT

Răspuns Câştigător
| WeeD a răspuns:

Aparatul de fotografiat e alcatuit din :
1.Cutie-care este inchisa asfel sa nu patrunda lumina.Ea are rol de camera obscura
2. Obiectivul-este alcatuit dintr`o lentila convergenta sau un ansamblu de lentile convergente a carui distanta fofala esre de cativa cm(5)
3.Diafragma-se afla in spatele obiectivului a carei deschidere variaza prin glisarea unor lamele montate una peste cealalta
4. Obturatorul este aflat in afara peliculei fotografice care impiedica patrunderea luminii atunci cand nu se fotografiaza
5.un sistem de vizualizare-permite fotografului sa vada prin el ce fotografiaza
6.Pelicula fotografica-este un film plastic, acoperit cu un strat de granule microscopice, pe care lumina provoaca o reactie chimica.Imaginea va fi inregistrata pe pelicula.Pentru a aparea omiaginea, pelicula trebuiee sa sufere un tratament chimic, numit DEVELOPARE.Bft!