| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi poate da forma uramatoarelor timpuri? Spre exemplu la Past Tense se mai zice Past Simple*cred*
Vreau forma pentru. :
-Present Continuous
-Past Tense
-Present Perfect
-Past Continuous
-Present Perfect Continuous
Multumesc anticipatwinking

2 răspunsuri:
| Aliiinuuus a răspuns:

Present Continuos- S+ to be(prezent)+ forma de baza a verbului+ing;
Past Tense- S+ VB+ed;
Present Perfect : S+ prezentul have + participiul trecut al verbului
Present Perfect Continuous : S+ Have/has + been + participiul prezent (+ing).;
Past Continuous :was/were + forma prezent (+ing) a verbului principal.

| AnonimKidd a răspuns:

Pai una este Past Tense alta e Past Simple.Deci Present continuos:arata o actiune care se petrece acum ex:Look! He is playing football(Uite! El joaca fotbal)deci look este un indiciu aratandu-ne ca acum se petrece actiunea si mai apare verbul to be(is/are)la forma prezenta si ''ing'' dupa verb(playING).La Past Continuos este o actiune care se facea in trecut si a fost intrerupta.ex:He WAS singING.(el canta), iar past simple (o actiune terminata in trecut)ex:I went at school(am mers la scoal). Actiunea s-a terminat.La present perfect nici eu nu am ajuns.