| pery a întrebat:

Cine ma poate ajuta cu semnificatile calatoriei lui Gavrilescu din carte La Tiganci de Mircea Eliade
(am citit cartea dar nu prea am inteleso) Funda cine ma ajuta

1 răspuns:
| Satango a răspuns:

Bună!

Nuvela începe cu o călătorie obişnuită, repetată de trei ori pe săptămână, ca un ritual, de profesorul de pian, Gavrilescu. Temele de discuţie ale călătoriei cu tramvaiul sunt: căldura, colonelul Lawrence şi mărturisirea ratării condiţiei de artist. Tramvaiul, simbol al lumii reale (ca şi pălăria sau banii), trece pe lângă grădina ţigăncilor, despre care oamenii discută într-un mod misterios, cu toate că nimeni nu ştie nimic sigur, pentru că nu a fost acolo. Este un spaţiu interzis, în aparenţă din prejudecată.

Baftă!