| Fisstic a întrebat:

Cine stie unde pot gasi problema la fizica despre Energia Mecanica (Energia cinetica+Energie potentiala)... daca se poate gata rezolvata. va rog mult am nevoie urgent de 5 problema. Dau funda. Mc mult:*

1 răspuns:
| Louise21 a răspuns:

Probleme:

1. Un corp este aruncat vertical in sus cu viteza initiala v=50 m/s. La ce inaltime energia cinetica a corpului va fi egala cu energia sa potentiala?

2. Un corp cu masa m=1 kg este lasat sa cada liber de la inaltimea h=100 m. Sa se afle energia cinetica a corpului dupa ce a parcurs jumatate din distanta care il separa de sol.

3. Un corp este aruncat de la sol, intr-o directie oarecare, cu viteza initiala v=15 m/s. Sa se calculeze viteza pe care o are corpul la inaltimea h=1, 2 m.

4. De pe malul unui rau, aflat la inaltimea h=4 m deasupra apei, este aruncata, intr-o directie oarecare, o piatra. Care este viteza initiala a pietrei, daca ea cade in apa cu viteza v=10 m/s?

5. Asupra unui corp cu masa m=5 kg, aflat la sol, actioneaza vertical in sus forta F=50 N. Sa se afle energia cinetica a corpului in momentul in care el se afla la inaltimea h=10 m deasupra solului.

6. Cu ce viteza initiala trebuie aruncata de la inaltimea h o minge astfel incat, ricosand din podea, sa se ridice la inaltimea 2h. Se va considera ca la ciocnirea cu podeaua nu exista pierderi de energie.

7. O minge de masa m=200 g, lasat sa cada liber de la inaltimea h1=1 m deasupra unei mese, se ridica la inaltimea h2=80 cm. Sa se afle pierderea de energie a mingii in urma ciocnirii cu masa.

8. O cadere de apa furnizeaza un debit Q=120m3/min si, cazand de la h=2 m inaltime, actioneaza roata unei mori. Sa se calculeze lucrul mecanic efectuat de aceasta cadere de apa in t=10 ore.

9. Un corp de masa m=1, 5 kg, aruncat vertical in sus de la inaltimea h=5 m cu viteza initiala v0=6 m/s, cade pe pamant cu viteza v=5 m/s. Sa se afle lucrul mecanic al fortelor de rezistenta intamplinate de corp din partea aerului.

10. O pietra de masa m=50 g este aruncata dupa o directie oblica de la inaltimea h=20 m deasupra solului, cu viteza v0=18 m/s. La caderea pe sol, piatra are viteza v=24 m/s. Sa se calculeze lucrul mecanic al fortelor de rezistenta ale aerului.

11. Un aerostat urca vertical de la sol cu acceleratia a=2, 5 m/s2. Dupa t=8 s de la inceputul miscarii, din nacela aerostatului este lasat liber un obiect. Sa se afle viteza cu care ajunge acesta la sol, stiind ca lucrul mecanic efectuat pentru invingerea fortelor de rezistenta ale aerului reprezinta ca=10% din energia mecanica totala a corpului.

12. Asupra unui corp cu masa m=6 kg, aflat initial pe sol, actioneaza o forta verticala F=108 N pe o durata t=5 s, dupa care corpul este lasat liber. Sa se determine energia sa cinetica in momentul revenirii la sol.

13. Unui corp aflat pe o masa orizontala i se imprima viteza v0=2 m/s Corpul se deplaseaza pe masa cu frecare (m=0, 1) si, dupa parcurgerea distantei d=2 m, cade de la inaltimea h=1 m. Sa se afle viteza cu care ajunge corpul la sol.

14. Un pendul consta dintr-un corp suspendat printr-un for de lungime l.Se deviaza pendulul cu un unghi a fata de verticala si se lasa liber. Care va fi viteza maxima atinsa de el in timpul miscarii?

15. Un automobil se deplaseaza pe o sosea orizonatala cu viteza v=72 km/h. la un moment dat franeaza, coeficientul de frecare dintre reotile franete si sosea fiind m=0, 4. Sa se afle spatiul parcurs de automobil pana la oprire.

16. De la un tren cu masa M=500 t, care se deplaseaza cu viteza constanta pe o cale ferata orizontala, se desprinde ultimul vagon, care are masa m=20 t. Dupa ce trenul mai parcurge distanta d=240 m, mecanicul observa evenimentul si opreste motorul locomotivei. La ce distanta se va gasi trenul de vagonul desprins, in momentul opririi lor din cauza frecarii. Forta de tractiune a locomotivei a ramas constanta tot timpul functionarii motorului.

17. Un corp cu masa m=2 kg este aruncat vertical in jos de la inaltimea h=250 m cu viteza v=20 m/s. Ajuns la sol, el patrunde in acesta pe distanta d=20 cm. Sa se calculeze forta medie de rezistenta medie de rezistenta a solului la patrunderea corpului.

18. Un glont, avand o anumita viteza, patrunde intr-un perete pe distanta d=10 cm. Pe ce distanta ar patrunde glontul in acelasi perete, daca viteza sar ar fi de ca=2 ori mai mare?

19. Un glont de masa m=10 g patrunde intr-o scandura cu grosimea
d=4 cm cu viteza v1=600 m/s si iese dinea cu viteza v2=400 m/s. Sa se afle forta media de rezistenta pe care o opune scandura.

20. Un corp este lansat cu viteza v dela baza unui plan inclinat cu unghiul a fata de orizontala. Cunoscand coeficientul de frecare m dintre corp si plan, sa se afle pana la ce inaltime va urca corpul.

Raspunsuri:
http://www.fizica-online.go.ro/R_P_energie.htm

sper ca sunt bune... fundita?