| Carolina1972 a întrebat:

Cum a fost experienta voastra la bac, in ultima luna? Cum v-ati stapanit emotiile? happy

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Mai sunt 2 saptamani si incepe BAC-ul!
Pare a fii unul foarte usor anul asta, cu mult mai putina materie si probabil subiecte mult mai simple si mai usoare.
Succes la examen!

PS Este normal sa ai emotii, dar nu te speria, va fi usor, muit mai usor, ca in anii precedenti!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

învățam zilnic și atunci eram împăcată că am făcut tot ce ținea de mine.

| zurick a răspuns:

Simplu, nu le-am stăpânit laughing laughing laughing
Eram super nervoasă, treceam super rapid de la " mă voi descurca " la " eu nu iau bacul " laughing Am cam fost un chin pentru familie că nu puteai să te înțelegi cu mine.
Mi-am făcut un program cu 2h per fiecare materie, un calendar de mă băga în sperieți, de care nu m-am ținut decât la mate laughing Voiam să trec prin toate și mai ales la română că eu tot nu știam eseurile alea, însă eu în loc să le învăț, mai făceam o variantă la mate laughing La biologie nu am mai invatat absolut nimic, am ținut-o doar în teste în ultima lună. Eram destul de sigură că o să mă descurc la bio' pentru că nu prea îmi făceau probleme subiectele și învățasem din timp.
Pe de altă parte, credeam că nu o să scriu nimic la română înafară de primele 2 subiecte la care eventual scriu tâmpenii laughing Am încercat ce am incercat la română, mi-am facut scheme pentru cateva eseuri ( nici nu am apucat să fac schemă la toate ) Știam foarte bine structura unui eseu, dar problema era ce scriu acolo laughing Am sperat până în ultima clipă să îmi pice epic sau dramatic, mai ales că știam citatele din opere sau din critici. Asa ca am plecat la bac cu gândul că dacă pică poezie pic și eu laughing Evident că a picat poezie, inițial am fost șocată, apoi m-am blocat și dupa m-am gândit să scriu Plumb pe ciornă. Mi-am facut apoi o schemă și apoi am văzut că am ce scrie. Am scris 5 pagini la Plumb dacă nu se termina timpul mai scriam laughing Eu nu am tocit eseuri, efectiv nu puteam să fac asta, de abia am tocit citatele laughing, dar știam structura corectă a unui eseu în schimb si l-am făcut acolo cum am putut. De altfel, eu am și citit mai multe eseuri pentru o singură operă. La mate speram să nu fie vectori și să nu fiu eu proastă laughing ceea ce evident că am fost : ))) M-a ajutat să ies afară sa mă mai relaxez putin. Ah și eu tot mai vedeam episoade din the big bang theory, dar aparent nu l-am terminat înainte de bac, sunt mândră de mine laughing
Am si plâns de nervi în ultima lună și după bacul la mate pentru că a fost ușor și eu am fost toantă laughing Efectiv dupa bacul la mate, am ajuns acasă si plâns laughing, am speriat o groază de persoane că nu știau la ce să se aștepte și cum să mă calmeze.
Așa se face că înainte de bio nu am făcut absolut nimic fiind deprimată de bacul la mate. La bio a picat la subiectul 3 ecologia și nimeni nu se aștepta, dar a fost ok. După probă am vorbit cu profesoara si mi-a zis că ar trebui să iau 9.8 ( am gresit un exercițiu ca de ce nulaughing) )
Până să fie ziua cu afișarea notelor am fost ok, apoi evident că aveam emoții cu ce note iau, edu tot nu mergea laughing Au venit notele 8 nu știu cât română, 9.16 mate și 9.35 bio, dar am făcut CONTESTAȚIE. Mi se părea mie că merit mai mult la bio și din cauza instinctului de turmă m-am dus la profa de romana i-am povestit ce imi aminteam ca am făcut și am făcut contestație la ambele, la mate nu că si asa mi se părea că au fost generoși corectorii laughing ( bine nici nu m-a ajutat baremul că mai tare m-a speriat doar ) La bio mi-a mărit-o la 9.65 și la română la 8.9. Am câștigat 0.30 la media finală după contestații. Pe principiul nu m-am stresat destul să fac și contestație laughing
Dacă dai bacul și ai pus intrebarea să știi cum să-ți gestionezi proprie emoții, eu ți-am dat exemplu de asa nu laughing fără gânduri că pici sau că dezamăgești, încearcă să și ieși la aer, dar nu mai mult decât înveți laughing Citește foarte bine cerințele, eu am stat la mate să rezolv o jumătate de oră o integrală pe care am citit-o greșit laughing
Apropo, ajută să înveți cu cineva, eu și prietenii mei ne puneam întrebări la română, făceam teste la bio și la mate împreună. Mă rog, separat și vă verificați dupa împreună happy La mate cel puțin, iti putea explica cineva dacă nu ai știut cum se face. Am pățit să reușim să rezolvăm vreo integrală de la supunctul c doar împreună dupa ce eșuasem separat laughing Multă baftă la bac dacă îl dai anul acesta ^^

| JicaContra a răspuns:

Mi-am pregatit "bine" materialul, luand fiecare manual in parte si rupand foile cu lectiile din programa, apoi prins cu, capse ca sa pot sa iau numai lectia aia cand o sa... COPIEZ

DAP, l-am dat inainte de supravegherea video si am copiat cu multa nerusinare big grin