| Face2face a întrebat:

Cum ar fi o lume fara reguli, fara lege? Ati vrea o astfel de lume, de ce?

9 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

N-ar fi nimic. Oamenii fara reguli sau lideri n-ar putea forma o societate.Calitatea legilor si aplicarea lor practica depinde de o buna functionare a institutilor statului.Tocmai de asta in multe state legiile sunt doar pe foaie si domneste haosul economic, foamea, moartea

| Bacemi a răspuns:

Nu as vrea o astfel de lume. Insa m-ar incanta o lume in care eu sa fac regulile. Cu siguranta ar fi mai buna decat cea pe care o traim acum.

| Helvete a răspuns:

Da. Ar fi ideal in viziunea mea. Dar cu o conditie, care face ca asta sa nu fie posibil chiar acum- oamenii. Sa fie altfel. Fiindca daca dintr-o data nu ar mai exista guvern, legi&co, oamenii, nefiind obisnuiti cu asa ceva, si-ar da in cap, ar fura care de unde apuca, si lumea s-ar autodistruge, nu ar fi anarhie, ci haos(lucruri total diferite).
Deci mi-ar placea o astfel de lume, dar cu alti oameni, care sa traiasca de la inceput asa si sa invete sa se respecte intre ei, fara sa fie nevoie de legi si altii care sa le impuna ceva.
Dar, bineinteles, visez...

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

NU.Ar fi haos si debandada totala! regulile ii tin pe multi in frau! inchipuieste-ti cate violuri ar fi daca nu ar exista o regula, o lege care sa impiedice asta! cate furturi? cate omoruri? din fericire, uneori, tocmai datorita legii, unii (care au tendinte) stau totusi in banca lor!

| cosmina05 a răspuns:

Nu cred ca ar fi bine. s-ar ajunge la razboi.ar fi prea multa agitatie

| Shake a răspuns:

Nu, pentru ca fara reguli nu ar mai exista ce reguli sa incalcam, si nu ar mai fi distractiva viatabig grin

| Anelisse a răspuns:

O parte din mine stiu ca ar vrea o lume fara reguli, nu fara lege. cred ca fiecare are un moment in care doreste sa evadeze in propriai lume, dar aceste reguli care ne apasa, nu ne lasahappy. fara anumite regului ar fi frumos, dar nu fara lege, pentru ca altfel se instaleaza haosul, si apoi chiar nu mai pori intra in lumea ta!

| Sin a răspuns:

Acea lume de care vorbesti tu se numeste "anarhie"

| KeepCalm a răspuns:

Mai bine ar fi sa faca cei de la " putere " legile?straight face