| byapiki a întrebat:

cum as putea arde calorii fara efort gen alergat, sport, inot etc?

4 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Nu este posibil,decat, daca nu consumi alimente si atunci corpul isi ia,din ce ai in organism! Si nu cred ca vrei asta. Poti sa mananci,produse,care au calorii putine,dar multe vitamine,minerale,proteine,glucide bune si sa mai bei si cate o cana de ceai verde,care accelereaza metabolismul.Dar, organismul are nevoie si de miscare, pentru a-si lua doza de oxigen, muschii pentru a nu se atrofia, sangele sa circule de la picioare pana la creier si invers.

| En3Rgi a răspuns:

Cum sa "arde" calorii? Nu ai cum fara sport. Poti sa te chinui tu sa cauti un raspuns bun toata viata ca nu o sa gasesti...si de ce fara sport? Nu te tin picioarele si mainile? Serios trezeste-te ca nu vine totu pe tava.

| byapiki explică (pentru En3Rgi):

Nu e ca nu ma tin picioarele, imi place sportul, doar ca eram curioasa daca se pot arde si prin alte modalitati.

| SaraMaria779 a răspuns:

Ai putea face o cura cu ceai de papadie care te ajuta sa slabesti.Sau cura cu miere si scortisoara:Fierbi o cana de apa cu o jumatate lingurita de scortisoara, apoi cand se mai raceste putin(sa fie calduta-caci daca pui miere cand apa fierbe devine toxica), adaugi o lingura de miere de preferat poliflora, dar sa fie miere naturala ca altfel nu isi face efectul.Bei jumatate de cana dimineata pe stomacul gol si cealalta jumatate seara inainte de culcare. Dieta asta promite arderea caloriilor fara sport, si vindeca obezitatea.In plus e benefica sanatatii,prevenind multe alte boli.Te sfatuiesc totusi sa ai grija si la ce mananci daca nu vrei sa faci sport.Dar sportul este o parte foarte importanta dintr-o dieta, si in plus de asta ajuta mult sanatatea, previne imbatrinirea prematura, previne bolile de oase, iti intareste inima astfel incat la batranete sa nu ai probleme cu tensiunea.Stiu ca e greu,asa am zis si eu,pana am incercat,primele doua saptamani au fost de chin,oboseam destul de rau,intentionam sa ma las, insa a avut o vointa de fier si am continuat.A fost foarte greu dar m-am obisnuit cu timpul, acum sportul a devenit o rutina, si daca nu fac miscare o zi ma simt atat de rau, ca si cand nu m-as spala pe dinti.Si astfel am ajuns sa alerg 5 km de trei ori pe saptamana, vara inot aproape zilnic, sambata si duminica fac aerobic, si 3 zile pe saptamana(celelalte decat cele in care alerg) merg la sala.Deja sunt doi ani de cand fac sport intens si sunt mai mult decat multumita de corpul meu, de starea mea de sanatate, si de starea de bine pe care o am zilnic.Succes!