| Darrria a întrebat:

Cum as putea scapa de starile de tristete si sentimentul de vinovatie si de dorinta de suicid?

2 răspunsuri:
| Denisa09Ax a răspuns:

Viata e frumoasa, trebuie sa zambesti, sa nu fi trista.
Si de ce ai vrea sa te sinucizi?
O sa pierzi foarte multe lucruri daca faci acest lucru. Perioada adolescentei e cea mai fumoasa.
Incearca sa vorbesti cu parintii, sau sa te duci la psiholog. Cateodata viata ne mai da cate un șut in Fund, dar asta e, asa ne este data de Dumnezeu.
Sper ca o sa renunti la ideea de suicid.
Fa tot felul de activitati, stai cu prietenii, familia.
Fa-ti un prieten cu care sa iti impartasesti sentimentele.

| KeepCalmAndHaveAHoliday a răspuns:

Asculta muzica sau un post de radio (exista si posturi de radio cu muzica mai veche si cu muzica clasica...), ia-ti carti happy (uitate pe goodreads), fa sport (ca sa te distraga putin de la sentimentul de tristete.), deseneaza (manga de exemplu), uitate la anime (iar daca te intereseaza pot sa iti și recomand happy ), uitate în oglinda si zambeste si spune o rugaciune când ai timp.
Stiu cum e stai linistit, iar astea sunt unele lucruri care pe mine ma ajuta.
Be strong!