| MymyMihaela a întrebat:

Cum este o persoana matinala? Cum se comporta? Dau funda.

7 răspunsuri:
| Trolli a răspuns:

Se trezeste de dimineata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O persoana matinala e o persoana care se trezeste dimineata. Daca sta toata dimineata degeaba sau da cu sapa depinde strict de ea, deja nu mai tine de notiunea de "persoana matinala".

| Hakuouki a răspuns:

O persoana matinala este obosita. Glumesc, persoanele matinale sunt cele care se trezesc dimineata pentru a-si incepe treburile pentru ziua respectiva.

| Blamely a răspuns:

Matinal înseamnă că se trezește devreme.

| IthinkIly a răspuns:

Bună.
Starea emoţională generală a persoanelor matinale precum şi productivitatea muncii sunt mult mai bune decât în cazul celor care se culcă seara târziu şi încep ziua cu greutate, se arată în revista Emotion, editată de American Psychological Association.

Studiul a fost realizat în rândul a 700 de respondenţi cu vârsta cuprinsă între 17 şi 79, iar "secretele" prin care aceşti matinali reuşesc să aibă o viaţă echilibrată şi fericită sunt următoarele:

- îşi stabilesc încă de seara o listă de priorităţi pentru a doua zi;

- se odihnesc bine noaptea, se culcă devreme;

- se ridică din pat când sună ceasul, amânarea cu câte 5 minute nu e o soluţie;

- fac exerciţii de aerobică sau gimnastică;

- nu sar peste masa de dimineaţă;

- îşi stabilesc un ritual de dimineaţă (poate fi cititul presei, exerciţii de respiraţie, orice);

- încep ziua de lucru cu proiectele importante;

- evită întâlnirile şi şedinţele în prima parte a zilei;

- îşi rezervă un timp precis pentru verificarea mesajelor, nu stau cu e-mailul deschis non-stop.
Fundă?big grin

| Happy4you a răspuns:

Buna! O persoana matinala este o persoana care se trezeste de dimineata si care este mult mai energica decat una normala. Sincer eu nu sunt o persoana matinala si nici nu as vrea sa devin laughing Sper ca te-am ajutat :* O zi bunawinking

| Ruxinell a răspuns:

O persoana matinala este acea persoana care se scoala devreme de dimineata. Se comporta intr-o oarecare masura mai diferit fata de celelalte persoane pentru ca sunt mult mai energice si productive.
Asa ca daca vrei sa devii o persoana matinala, atunci incearca acest lucru: du-te la somn doar atunci cand abia mai poti sta in picioare si trezeste-te la o ora fixa in fiecare zi. :*