| obsercvayr a întrebat:

.Cum imi dau seama dintr-un text care este epitet, funda!
ma refer la limba si literatura romana!

7 răspunsuri:
| LifeIsColour a răspuns:

Buna,este foarte simplu, trebuie doar sa stapanesti foarte bine partile de vorbire din limba romana. Epitetul este de fapt un substantiv langa un adjectiv[probabil stii ce sunt substantivele si adjectivele].De exemplu:camera verde, lacul rosu, cerul albastru.Camera,lacul si cerul sunt substantive iar verde rosu si albastru sunt adjective, deoarece dau o insusirehappy.De asemenea, pot fi mai multe exemple precum:baiat destept, fata frumoasa.Tot la fel, baiat si fata sunt substantive iar destept si frumoasa adjective. Sper ca te-am ajutat!happy

| Maxim_Andreuta_1989 a răspuns (pentru LifeIsColour):

Wow mersi mult avem și eu nevoie pwwwwp

| BlackEyedGirl a răspuns:

Daca unui obiect ii este atribuita o anumita culoare (de exemplu copacii cu frunzele verzi), frunzele verzi este un epitet cromatic, iar celelalte sunt epitete daca au insusiri mai ciudate.

| Andreea2239 a răspuns:

Pai trebuie sa ai un grupde cuvinte subst adjectiv happy exemolu: floare rosie

| BlackHeartBlackLife a răspuns:

Pai...epitetul este o insusire pe langa un adjectiv.Doar ca nu orice insusire, ci un mai speciala.Cum ar fi:

Glasul bland

Cerul de smarald

Si tot asa.Eu sincer, chiar azi le-am facut la scoala laughing) chestia este ca invat repede. Oricum, exista si epitetul cromatic, in care insusirea arata o culoare. Daca ma poti ajuta, trebuie sa gasesc pe net un text in romana care sa aiba in el epitete. Sper ca te-am ajutat! :*

| katy9971 a răspuns:

Eu de fiecare data ma uit la ce arata acasta, de examplu sa zicem :negrul sclipitor, este epitet deoarece arata o insusire neobisnuita a cuvantului determinat, cu alte cuvinte acele adjective cu care aratam ceva neobisnuit... (soare cu dinti este epitet chiar daca este folosit mai des ), sper ca te-am ajutat