| 123keta a întrebat:

Cum poate zbura un adolescent de 15ani neinsotit de nimeni, din Germania in RO/MD la rude-prieteni etc? Am inteles ca la Wizzair e posibil. Ce acte trebuie sa am? Am nevoie de procura din partea parintilor, care traiesc si ei la randul lor in Germania?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

-Trebuie să mergeți la un notar.
-Dacă ești pe numele tatălui tău el va da o declarație în care va scrie că este de acord ca minorul să călătorească în altă țară (va spune mai multe notarul). Nu știu sigur dacă trebuie procură de la amândoi în cazul în care și mama ta este pe numele tatălui tău, dar de la el sigur trebuie.
-Vă trebuie buletinul (al mamei tale, al tatălui tău și al tău.
-Trebuie certificatul de naștere al mamei și tatălui tău, dar și al tău.
-Procura (hârtia pe care o scrie tatăl tău este prezentată la aeroport).
-Se plătește niște bani la notar, dar nu foarte mulți.
-Părinții tăi dacă sunt căsătoriți trebuie să aducă și certificatul de căsătorie (este valabil și în cazul în care sunt divorțați), dacă nu sunt într-o relație fără acte, nu trebuie.
-Tu nu vei zbura singur.
-Sunt unele compani în care stewardesa are și rolul de a se ocupa de un grup de copii neînsoțiți de părinți. Nu va sta lângă tine în avion. Acei copii neînsoțiți nu au lucruri speciale. Fiecare ale un loc diferit în avion. Trebuie doar să aștepți (nu trebuie să pleci cu ceilalți pasageri atunci când avionul aterizează).
-Când ajungi în România la aeroport cineva cunoscut trebuie să te aștepte. Stewardesa va trebui să aibă niște date despre acea persoană (număr de telefon și cum o cheamă). Pentru a știi cui te înmânează. Acea persoană va trebui să vină cu buletinul. Stewardesa trebuie să vadă că datele pe care le-a primit corespunde cu cele ale persoanei respective.
Preferabil vă interesați la o agenție care se ocupă cu așa ceva.
- Atunci când cumpărați biletul, plătiți și pentru stewardesa (undeva la 40 de euro, depinde).

| 123keta explică (pentru anonim_4396):

Multumesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 123keta):

N-ai pentru ce.