| UrsuletzMic a întrebat:

Cum pot retine mai usor lectiile de la scoala, adica cum sa le invat mai repede si sa nu le uit.Eu le invat le stiu dupa 2-3 ore dupa ce le-am invatat si a 2-a zi le-am uitat, mai stiu ceva din ele dar nu comlet.
Va rog ajutati-ma!
Fundita!

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

E normal sa nu poti retine lectiile de la scoala, creierul are o capacitate finita, si daca incerci sa accumulezi mecanic toate datele (in special seturi diferite de date, la fiecare materie) nu vei putea face fata.

Ca sugestie, incearca sa inveti mai putin, si numai datele importante. Adica fa in cap un mic rezumat cu lectia, nu incerca sa ti minte totul.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu le repeti suficient. In clipa in care esti convinsa ca le stii la perfectie, trebuie sa le mai citesti de 5-6 ori si apoi sa le repeti de 2-3 ori cu cartea inchisa. De-abia apoi le vei sti decent.

| UrsuletzMic explică (pentru Brigaela):

Am incercat sh asta...dar oricum mercii de ajutor. happy

| ion933 a răspuns:

Poti sa iei nuste memo plus

| UrsuletzMic explică (pentru ion933):

Haha...

| ion933 a răspuns (pentru UrsuletzMic):

Nu este nimic rau in asta

| HellGirl666 a răspuns:

☮ Bună. Încearcă să înveţi logic.

| bogdancuB a răspuns:

Citeste de 2-3 ori lectia pana o inveti ca lumea si apoi la scoala dupa ce se suna sau in cazul in care lectia e prea mare inainte cu 1-2 min o mai citesti odata ca sa-ti aduci aminte. Sper ca te-am ajutat.

| MadaraUCH a răspuns:

Invata totul schematic. nu maii citi toata lectia aiurea.

| LoveSaraa a răspuns:

Pai....eu spun ca nu poti retine lectiile din cauza stresului.Cand ajungi acasa, de la scoala, iti recomand mai intai sa te relaxezi, sa faci ceva ce-ti place.Nu te duce la calculator sau la televizor.Du-te si te plimba, citeste ceva, etc.Am citit ca te ajuta foarte mult daca gandesti cu voce tare! happy sper ca te-am ajutat!

| selenusca a răspuns:

Pai trebuie sa fii atenta in clasa, si acasa sa incerci sa intelegi lectia si sa o retii logic. Daca nu ai inteles vreun termen intreaba-l neaperat pe profesor. funda?