| Anonimasimpla a întrebat:

Cunoasteti persoane interesate de ezoterism,ocultism, etc? ce parere aveti? credeti in asa ceva? vreau mai multe pareri.

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Am cunoscut, am auzit si am citit multe. E greu de dat un raspuns categoric, dar putem, asa cum ai spus si tu, sa ne spunem parerea. Eu presupun ca ceva este acolo, probabil niste forte sau capacitati ale creierului, ne explicate pana acum de stiinta. In niciun caz nu sunt puteri de la demoni sau de la nu stiu ce creaturi extraterestre. Fortele de care vorbim nu par a fi benefice, oricum. Cine le foloseste si le exploateaza isi face mai mult rau lui insusi si celor care il asculta. De aceea eu te sfatuiesc nici sa nu te intereseze subiectul. Hai sa dau un exemplu: Sa zicem ca cineva isi permite sa il asculte pe un sectant care ii predica. Azi putin, maine putin; poate il primeste si in casa. Ala mai aduce vreo doi-trei, ii mai canta si ceva cantari si il invaluie treptat-treptat. Astfel ca se poate trezi prins in mreaja sectei respective, din care cu greu va mai putea iesi. Daca ai inteles ce vreau sa spun, zi un NU categoric de la inceput la tot ceea ce nu ai vrea sa iti faca rau mai tarziu.

| Anonimasimpla explică (pentru sabin89):

Mersi pentru un raspuns am cunoscut un tip de curand care e fascinat de asa ceva, pana si noaptea la ora 3 posteaza poze despre univers pe facebook, si tipul numai despre asta cam vorbeste in general, e dubios.

5 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Cunoastem, eu de exemplu vad pe cineva de genul asta de cate ori ma uit in oglinda.
si nu stiu ce ar fi "dubios" la tipul respectiv, daca vorbea numai despre masini sau petreceri ar fi fost mai bine?

| Anonimasimpla explică (pentru thealchemist):

Buna, crede-ma, ca imi dau seama foarte bine despre cine vorbesc, si mi- am facut deja o impresie despre persoana respectiva, si sincer nu m-as fi asteptat neaparat, sa-mi povesteasca despre masini sau petreceri.Nu este vorba, ca imi displac persoanele interesate de ezoterism etc, doar ca in general ce este prea mult strica.Asta e parerea mea.

| sabin89 a răspuns:

Cu placere. Asta e parerea mea. Stai sa vezi ce mai zic si altii.

| Standalonecomplex a răspuns:

Exista evenimente la care poti sa participi despre masonerie, alchimie, ocultism etc. se tineau pe la Romana acum cativa ani, dar am pierdut legatura cu oamenii, daca ai 18 ani poti sa te inscrii in masonerie si acolo ai tot ezoterismul si ocultismul de care ai nevoie