| Barbiie a întrebat:

Buna big grin
daca sar de exemplu, in fiecare zi de 400 de ori coarda + alte exercitii, bicicleta etc. big grin slabesc? :S funda + vot!

Răspuns Câştigător
| Bia01 a răspuns:

Da! Uite poti incerca si ex acestea tot cu coarda >:D< http://www.eva.ro/......28645.html

5 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Mai intai lesini si apoi slabesti.e prea mult sport pentru o zi, nici rambo nu e in stare de asa ceva.chill!

| AnTiBioTic a răspuns:

Cu sigurantzawinking

| luciana200972 a răspuns:

Bineanteles ca da, dar cu conditia sa nu mananci excesiv si sa te tii de exercitii

| Octa_6104 a răspuns:

Buna! Poate ca slabesti dar te supra-soliciti urmand acest program zilnic. Trebuie sa o iei treptat, incepand de la exercitii mai usoare si mai putine catre exercitii putin mai grele facand mai multe intr-o zi. Dar pentru a slabi nu depinde numai de cat sport faci, depinde si de alimentatie.Primul pas este sa iti faci un program pe care sa il respecti cu strictete. Acest program este bine sa fie pe zile, adica in fiecare zi ai alt regim.
Acesta este un exemplu de regim:
REGIM PENTRU O ZI (cea. 1000 calorii, 75g proteine, 100g glucide, 35g lipide)
Dimineata - 200g lapte rece sau cald. Ora 10 - o chifla (50g) sau o felie de paine (50g), cu branza de vaci sau
carne fiarta slaba (50g). Ora 12 - o cafea neagra cu zaharina.
Ora pranzului
felul I - salate de cruditati din 200g varza alba sau rosie sau ridichi de
luna sau andive, salata verde sau castraveti, salata de rosii, ardei grasi, praz cu o lingurita de ulei, lamaie sau otet.
- se pot folosi 1-2 farfurii de supa sau ciorba, preparate din aceleasi legume si aceleasi cantitati ca cele indicate pentru salata.
- neputand folosi ridichiile si andivele, legumele pentru supe sau ciorbe se vor completa cu loboda, spanac, dovlecei sau conopida.
felul II - lOOg carne slaba de vaca, manzat, pasare fiarta, fripta, tocata si
fiarta sau fripta, inabusita, conserve de carne slaba preparata ca rasol
- sau 150g peste slab, stavrid, cod, stiuca, salau (congelat sau proas­pat) fiert, fript la cuptor, conserve de peste slab, rasol
- sau 150g branza de vaci. felul III -unmar(lOOg).
Seara - 150g cartofi fierti inabusiti sau 200g soteuri din fasole verde si
200g dovlecei cu 2 lingurite de iaurt, felul I -1 OOg came slaba fripta sau 150g peste slab(adica sortul care nu s-
a consumat la pranz), felul II-un mar (lOOg).
* * - in ziua in care carnea se inlocuieste cu 50g parizer, sunca, crenvusti sau salam popular, nu se adauga ulei peste salate, ci ulei de parafina si lamai sau otet.
- Salatele, ciorbele sau supele si soteurile nu se prepara din morcov, telina, sfecla si mazare verde.
- Supele nu se ingroasa cu fainoase.
- Supele si ciorbele se asezoneaza cu verdeturi de tip patrunjel, marar, leustean, tarhon.
- Sosurile se prepara din supa de carne degresata si se dreg cu o lingura de iaurt, lamaie, verdeturi, cimbru sau dafin.
- Carnii i se da gust cu cimbru si putin usturoi, iar salatelor cu lamaie, otet si chimen.
- Folosind toate aceste condimente se poate reduce cu usurinta cantitatea obisnuita de sare ce se adauga la mancare. in acest fel puteti consuma cantitatea dorita de lichide, excluzand insa bauturile indulcite (suc, sirop, lichior, nectar, Pepsi etc.) si cele alcoolice.
- Sunt total interzise: zaharul, toate dulciurile concentrate, fainoasele si depasi­rea cantitatilor prescrise de paine si cartofi.
- Dintre fructe sunt interzise: fructele uscate, cele oleaginoase si dintre cele ce se consuma proaspete: strugurii, prunele, ciresele pietroase, perele bergamote.
- Felurile vor fi cat mai variate pentru ca regimul sa poata fi tinut in timp.
Pornind de la acest exemplu iti poti face tu propriul tau regim personalizat. Sau poti pur si simplu sa imparti mancare consumata normal, zilnic, in trei mese principale luate la niste ore fixe avand in vedere ca intre fiecare masa sa ai cel putin o gustare, care, aceasta gustare trebuie sa contina ceva usor, de ex.:un mar, orice fruct, etc.
Efectele nu se vor vedea imediat, in timp vor aparea, in decurs de 2-3 saptamani.
Sper ca te-am ajutat, Bafta!

| justagirl_8253 a răspuns:

Fii sigurawinking