| Alex0194 a întrebat:

Buna :d M-am apucat de invatat de chitara acum 2 saptamani. Acuma cam o saptmana nici atat am fost la un curs mai practic unde am invatat cateva acorduri de baza si tot saptamana asta am fost la un alt curs tot de chitara insa mult teoretic foarte putin practic. Trebuie sa aleg intre un curs teoretic care incepe cu baza si practica (adica invatat de acorduri si cantece) or sa fie mult mai tarziu cand vom avea notiunile clar intiparite in minte. Nu ma pot hotara la care sa ma duc: la cel practic unde inveti acorduri si sa canti practic dar mai mult mecanic adica nu intelegi dc s-a format asa acordul sau cel teoretic unde unde inveti asta dar practic o faci dupa mult timp. Eu vreau sa invat sa cant la chitara. Sunt interesat sa invat sa cant la chitara mai mult asa cantece nu sa fiu profesionist ci ca un hobby mai ales ca mai am vreo 2-3 prieteni dar care au inceput anul trecut. Ei au fost la practic anul trecut si anul asta se duc la teoretic. Pe mine ce ma sfatuiti sa fac? Unde sa ma duc? La cursu practic am invatat vreo 3 acorduri mai stiam si eu 2-3 invatate de pe net :d Oare cu ce ma sfatuti sa continui ca sa invat bine si corect intr-un timp cat mai scurtsa cant la chitara? Imi puteti zice cateva trucuri ca sa pot face trecerea intre acorduri mai repede? Momentan stiu acordurile Am, A(dar mai putin ca inca nu-mi iese bine), C, D, E, Em si G... Deci cu ce ma sfatuiti sa continui? Care din cursuri ziceti sa le aleg? Va astept raspunsurile si va rog fara mistouri si fiti cat mai seriosi... daca stiti si cursuri pe romana pe net as aprecia sa mi le dati mie numa sa fie cat de cat ok, adica bine exlplicate. Multumesc o seara faina.

Răspuns Câştigător
| fatboytr a răspuns:

Cred ca e bine sa te duci la cursul teoretic, chiar daca nu cauti sa fii profesionist, dar poate te prinde mai tarziu si o sa-ti para rau ca nu stii ceva teorie. Practica se poate face si acasa.
Numai sa nu te adancesti in teorie, invata fiecare melodie care-ti place in primii ani.

Eu am inceput cu chitara electrica si am invatat singur fara niciun curs, si acum imi pare rau un pic ca n-am invatat ceva teorie.

Si apropo singurul truc e sa faci exercitiu, nu te enerva ca nu-ti ies acordurile sau ca nu poti sa le schimbi prea repede, daca exersezi in fiecare zi cat de putin nu o sa mai ai nicio problema.

Bafta

1 răspuns:
| anaid a răspuns:

Din cate stiu eu mai intai faci teoria dupa o pui in practica.asa mi se pare normalhappy
Adica... tu intai mananci si dupa o prepari?
Ori faci teorie acum si dupa ce esti sigur ca stii ce trebuie sa stii te apuci de practica ori treci direct la practica si teorie nu mai faci...