| AndraElena19 a întrebat:

De 2 ani am o stare foarte ciudata de depersonalizare si derealizare (asa cred, uitandu -a la manifestari) si sincer nu stiu cum sa scap, poate am depresie sau anxietate, uneori am stari si de panica cred, incep sa tremur si am o stare de ameteala si lesin.Ma sperii si mai rau stiind ca am niste stari pe care nu le aveam inainte. Mereu ma simt vinovata din orice, nu ma mai pot concentra, parca sunt mereu intr-o stare de visare si adormire.Simt ca nu mai am nici un scop in viata stiind ca daca nu pot scapa de starea asta nu pot face nimic din activitatile pe care le faceam inainte. Daca cineva a mai patit asta va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi sa scap de aceasta stare...simt ca sunt la pamant din punct de vedere emotional...Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Buna. Probabil ca ai probleme cu tensiunea intracraniana, deci hipertensiune, ori anemie, un medic stie mai bine ca noi.

8 răspunsuri:
| seth2016 a răspuns:

Depersonalizarea si derealizarea pot fi un simptom al anxietatii. Se creaza un cerc vicios si alimenteaza panica.

Anxietatea se trateaza la psiholog si/sau psihiatru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Putem să stăm de vorbă...

| Dana2103 a răspuns:

Simptomele tale sunt de domeniul psihiatriei
Doar un psihiatru te poate diagnostica, nu tu si doar acesta iti da tratament

| AndraElena19 explică (pentru Dana2103):

Nu vreau sa ma duc, asta e ideea...

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndraElena19):

Atunci nu te mai plange ca ai o problema daca nu vrei sa o rezolvi.Singurul care te poate ajuta este un psihiatru.

| pixeltinker a răspuns (pentru anonim_4396):

Neah, mai degraba un psiholog

| Dana2103 a răspuns (pentru AndraElena19):

De ce? Te simti inferioara daca ceri o parere avizata sau te tratezi? Nu e nimic iesit din comun in asta

| AnastasiaSt a răspuns:

Mergi la medicul de familie si explica simptomele. Iti va da sa faci niste analize, poate ai lipsa de vitamine.
Nu ai nicio prietena buna cu care sa vorbesti, să ieși? Nu te mai concentra pe gândurile negative.