| Danutza_Dana_1996_lfHh a întrebat:

De 4 luni iau pilule (karissa). Le-am luat regulat, in luna a3-a in a2-a saptamana am uitat o pilula si am luat-o a2-a zi (au trecut 14 ore cand mi-am amintit). Dupa am luat in continuare regulat si menstruatia mi-a venit luna trecuta. Am intrat in luna a4-a si am o saptamana de cand le iau. Astazi am sangerat si mi-a dat motive de ingrijorare; in care pana luna asta niciodata nu am sangerat. Ma gandesc ca poate am ramas gravida si eu nu stiu ori din cauza pilulelor sangerez. Voi ce credeti?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe parcursul administrarii de patile AC se pot produce sangerari spontane insa fara ca acest lucru sa reprezinte un semnal de alarma. Probabilitatea ca in cele 14 ore sa se fi produs o ovulatie spontana este teoretic aproape imposibila. De asemene chiar daca prin absurd s-ar fi produs un ovul ipotetic ar fi trebuit sa intretii contacte sexuale cu ejacularea spermei in vagin in ziua/zilele urmatoare pentru ca acel ovul ipotetic sa fie fecundat si sa se transforme intr-o sarcina. Insa in mod aproape sigur nu s-ar mai fi produs menstruatia. Pentru linistea ta trebuie sa stii ca orice sangerare exclude in mod absolut sigur existenta unei sarcini, deoarece in cazul in care exista o sarcina sangerarea reprezinta iminenta unui avort spontan si nicidecum existenta ei. Poti fi foarte linistita si fara ingrijorari inutile. Multa sanatate!

| FaraNumePls a răspuns:

Nu cred că ai rămas însărcinată. Stai liniștită.