| VampyYuki a întrebat:

De cam un an si ceva, ma inteleg foarte bine cu una dintre colegele mele. Dar sa-ncep de la inceput toata povestea:
Ea era intr-un timp foarte buna prietena cu Iulia, una dintre colegele noastre. Pe ea o cheama Adelina(le spun numele ca sa stiti despre cine si cand vorbesc). Si Iulia incepuse sa stea mai mult cu un grup de fete foarte fitoase si a cam lasat-o balta pe Adelina. Atunci eu am incercat sa o ajut atat cat pot. Si intr-o zi ea s-a certat destul de rau cu Iulia si celelalte fete. Atunci ea a tasnit din clasa si a zis ca merge acasa. Eu am fugit dupa ea sa-i spun ca nu are rost sa planga si sa se supere pentru. niste fete care nu o apreciaza la adevarata ei valoare. Atunci am mai stat putin sa povestim,iar de atunci ne intelegem foarte bine. Timp de un an nu ne-am certat absolut deloc. A fost totul ok. Dar apoi am inceput eu sa ma cert cu Petruta(cea mai populara fata din clasa),si de acolo toata clasa mi-a sarit in cap. De atunci am atras o multime de antipatii. Doar Ade mi-a fost alaturi. Si am uitat sa mentionez inca un lucru: Adelina lipsea foarte mult de la scoala anul trecut pentru ca cica nu se putea trezi dimineata. Si eu mergeam sa-i duc lectiile in fiecare sambata. Nu am spus niciodata "NU!" asa cum a facut Iulia cand Ade i-a cerut sa vina sa-i dea lectiile. Iar eu in schimb nu-i ceream nimic,decat sa ma ajute atunci cand am o problema cu laptop-ul sau ceva,ea fiind o fata foarte inteligenta si isteata si se pricepe de minune in domeniul "Tehnologie". Ea nu pot sa zic ca nu m-a ajutat atunci cand am avut nevoie,doar ca de multe ori imi zicea: "Apai nu stiu daca nu vad exact ce-i acolo". Sau nah sa va dau un alt ex.: Sapt. trecuta, la un test la chimie(mentionez ca eu sunt varza cand ine vorba de chimie~.~), am rugat-o sa imi spuna si mie 2-3 reactii ca sa iau si eu un amarat de 5. Si nu trebuia sa se gandeasca sau ceva,ca doar aveam acelasi rand,numai ca nu puteam sa vad pana in lucrarea ei deoarece statea cam departe de mine. Si atunci ea a zis sa o las in pace ca n-are timp sa m-ajute pe mine. Si langa ea statea un coleg care si el e de-asemenea varza la chimie. Fix dupa ce mi-a zis mie ca nu m-ajuta, el a intrebat-o ceva si lui i-a zis desi nici macar nu aveau acelasi subiect si ra putin de gandit. In pauza am intrebat-o ca de ce nu m-ajuta si pe mine cand ii cer asta, mai ales ca vede ca sunt slabuta la chimie. Si atunci ea a zis: "Cum darcu' ai fii vrut sa te ajut ca nici eu n-am stiut. Cu siguranta iau 2." Si cand am primit testele ea luase 8 iar eu 4... Si as a facut de fiecare data. Ma rog,acum ca v-am explicat cam cum sta treaba,sa trecem la marul discordiei care a pornit cearta intre noi in seara asta:
Eu incercam sa download-ez un film si nu stiu ce am facut de s-au descarcat tot felul de chestii,numai filmul nu. Atunci am sters tot ce instalasem. Si mi-au aparut acolo tot felul si nu am mai stiut ce sa fac, asa ca am sunat-o pe ea s-o intreb ce sa fac. Ea a zis atunci ca nu stie daca nu vede. Iar eu am intrebat-o frumos daca ar putea veni maine sa vada care-i treaba si o zis ca nu poate. Apoi am zis ca e ok si i-am zis c-o las. Am incercat sa ma descurc singura, dar n-am reusit nimic. Asa ca...cu rusine i-am mai trimis un mesaj. Si ea atunci a zis:"Lasa-ma-n pace! Vreau sa ma uit la TV si n-am chef acum. NO hai gata lasa-ma in pace. Eu nu-nteleg de ce te bagi daca nu te pricepi. Daca nu stii sa te folosesti de ce ti-am instalat eu e problema ta. Descurcate! No hai pa." Si atunci eu i-am zis ca eu niciodata nu am refuzat-o cand a avut nevoie de mine. Chiar daca am fost obosita,chiar daca am fost suparata,nervoasa sau pur si simplu nu aveam chef,eu niciodata nu am zis nu cand a trebuit sa-i duc lectiile. si i-am zis ac data viitoare cand mai are o problema sa se duca la cea mai buna prietena a ei,Iulia(spun asta fiindca sapt. trecuta la engleza am jucat un joc,iar cei care pierdeau primeau o provocare. Iar Ade a pierdut. Profa a pus-o sa faca un fel de "dedicatie" oricarei persoane din clasa. Ea a ales-o pe Iulia si a spus:"Dear Iulia,I want to say that you are my best friend and the amazing person I ever meet! We are BFF and always we'll be. You are my everything." Mie nu mi-a zis niciodata asa ceva. Si chiar si dupa ore Iulia a intrebat-o:"De ce m-ai ales pe mine?". Si ea a spus:"Ca tu esti cea mai buna prietena a meahappy" iar cu cateva zile in urma imi zicea ca eu sunt cea mai buna prietena a ei. Dar mie nu mi-a zis niciodata ca sunt cea mai grozava persoana din lume. Si ea mi-a zis in seara asta ca sunt o egoista prefacuta si ca nu ma credea chiar asa. Si acum intrebarea mea e:sunt eu egoista? Dupa cate v-am povestit, par egoista si prefacuta? sad Sincer acum. Dau funda, ajutati-ma va rog frumos sad

Răspuns Câştigător
| gabirosiu a răspuns:

VampyYuki da-mi voie sa iti spun ca esti o persoana minunata si ca erita sa fii mai bine inteleasa ar lumea in care ne invartim e nespus de grea si de neinteles viata e parsiva si te face sa nu mai intelegi absolut nimic.Cei de care te atasezi sunt tare greu de intretinut langa tine si imi aduci exact aminte de mine si cea mai buna prietena a mea si ceea ce s-a intamplat in seara asta doar ca la noi e mult mai conplicat si mi-ar trebui un spatiu particular pentru ati povesti tot.Cu certitudine iti zic ca ai mare dreptate si iti dau n sfat sa nu permiti in viata ta sa lasi o persoana sa devina centrul universului tau pentru ca daca ea te raneste va fi mult mai rau decat orice altceva. Totusi amandoi trebuie sa intelegem ceva si anume ca trebuie sa tinem capul sus. Daca vrei sa iti povestesc mai mult spune-mi. Sper sa fi mai norocoasa ca mine.

| VampyYuki explică (pentru gabirosiu):

Pai chiar mi-ar face placere sa mai vorbesc cu cineva din cand in cand deci... Daca vrei(doar daca vrei), lasa-mi id-ul tau de messenger. puppy dog eyes

| ROsiuGabi a răspuns (pentru VampyYuki):

Nu doeresti mai bine contul de facebook? Deoarece nu prea folosesc messenger-ul.

| ROsiuGabi a răspuns (pentru VampyYuki):

Dsar totusi daca vrei neaparat id-ul tau de messenger pot sa til dau agesta e gabirosiu(exact cum se scrie aici)

| VampyYuki explică (pentru ROsiuGabi):

Pai da-mi-l si pe ala

| ROsiuGabi a răspuns (pentru VampyYuki):

Bine. Gabi Rosiu exact cum am scris aici

8 răspunsuri:
| Fridăm a răspuns:

Sincer, ai ales o persoană greşită. E clar că nu ţine la tine şi nu te apreciază, se poate să se fi folosit doar de tin. Eu zic să nu o mai bagi în seamă, las' o să se descurce dacă e o aşa o ''prinţesă'' şi nu se poate trezi devreme. Nu o mai ajuta o perioadă, şi vezi cum se comportă, dacă nu'i pasă, nu o mai băga deloc în seamă. Dar cred că doar se foloseşte de bunătatea ta.

| AlleAlex a răspuns:

Buna. Mie nu mi se pare ca tu esti cea egoistă pentru ca nu ii spuneai nu atunci cand te ruga sa o ajuti la ceva. Cel mai bine ar fi sa discutati acest lucru doar voi 2. Bafta si ai grija de tine

| gabirosiu a răspuns:

Ce vremuri...ce vremuri Q.Q