| Etro a întrebat:

Bună. De când a început școală am făcut și ore la școală și în online. Știu ca pe sem 1 am lipsit mult în online fiindcă nu aveam net bun și ma scotea de la ore și nu numai, profesorii punându-mi absente. Știu ca și pe sem 1 și pe sem 2 totalul de absente (motivate și nemotivate) este de 53. Acum am răcit și doctorul mi-a recomandat sa stau 3 zile acasă. Este vreun risc dacă acumulez absente?
As fi vrut azi sa merg la școală fiindcă trebuie sa dau un test insa dacă stau 3 ore și 3 ore nu le voi face ar fi prea dubios. Ce se întâmplă dacă se acumulează multe absente motivate?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doctorul iti da scutire medicala pentru cele 3 zile, asa ca, nu mai acumulezi absente.
La fiecare 10 absente se scade 1 punct, la nota la purtarea.
la 50 de absente se face exmatricularea.
Eu spun sa mearag parintii al scoala si sa discute cu directorul sa nu te lase repetenta sau sa te exmatriculeze.

| isemilia a răspuns:

Dacă ai hârtie de la doctor nu ți se vor pune absențe. (sau vor fi motivate) La fiecare 10 absențe nemotivate ți se scade un punct la purtare în principiu. La 50 de absențe nemotivate te exmatriculează. Daca sunt nemotivate toate. Cele motivate nu mai contează.