| anonim_4396 a întrebat:

De cand am fost mica si pana acum(am 17 ani) multe persoane mi-au spus si spun ca sunt o fata cuminte si asa mai retrasa, timida. Ok, au dreptate dar eu nu mai vreau sa fiu timida, incerc sa ma schimb si cat de cat m-am schimbat insa nu imi place sa mi se spuna ca sunt timida pentru ca devin si mai retrasa, ma simt neputincioasa sa ma schimb.De cate ori am si eu curaj, tupeu, ma simt asa ciudat pentru ca nu ma simt EU cand am tupeu si se vede asta.
Sincera sa fiu nici eu nu stiu dc sunt timida, pentru ca nu am dc sa fiu complexata.Nu vreau sa ma laud, dar nu sunt nici proasta(scuze expresia) si nici nu sunt uratica, sa zic asa, ba chiar multi spun ca nu am dc sa fiu asa mai ales ca nu am nici defecte fizice si imi fac complimente.
Nu am incredere in mine si sunt deschisa doare cu pers apropiate mie, adica cu parintii, prietena cea mai buna si cu prietenul meu...in rest cu ceilalti sunt introvertita, timida iar daca sunt deschisa cu inca cativa, asta se intampla dupa mult timp, dupa ce ii cunosc bine.
Cum sa scap de timiditate?

4 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

E mai degraba precautie decat timiditate.Persoanele in care ai incredere, daca chiar ti-au dovedit ca sunt de incredere sunt suficiente.Sa fi popular nu e chiar atat de simplu cum pare.Chestia asta are un pret destul de mare:pierderea identitatii.Cu cat te staduiesti mai mult sa fi altcineva cu atat te departezi de adevaratul tu.Si in plus, acum toti au tupeu.Chiar te intrebi daca mai exista persoane timidehee hee

| madagascar a răspuns:

Nu esti neaparat timida, esti precauta, nu trebuie sa fi foarte deschisa cu oameni pentru ca nu toti iti vor binele, e bine sa fi deschis cu cine merita ca sa nu ai parte de dezamagiri

| SunShine /boy\ a răspuns:

Pai nu cred ca poti scapa. te-ai imbatat vreodata? cred ca atunci n-ai mai fi asa de timida si cred ca ai avea chef de viata. ai zis ca nu te simti bine cand ai tupeu si curaj, atunci numai incerca ceea ce nu poti fi

| DomnuDari a răspuns:

Din caracterizarea care ti-ai facut-o as putea sa jur ca esti nascuta in zodia capricornlaughing Nu incerca sa te schimbi pentru ca cine te place te accepta asa cum esti.Eu zic sa fii tu insuti si este cel mai bine si doar asa o sa te simti in largul tau. :*