| B3HappyN0Worry a întrebat:

De ce am obiceiul să-mi reflectez trecutul în prezent și viitor?
De ce dacă am fost înșelată o dată, dezamăgită de câteva ori, mințită. Am impresia că fiecare băiat de acum înainte va face la fel? Chiar dacă-mi demonstrează de nenumărate ori că mă înșel amarnic. Și așa reușesc cu succes să-mi distrug singură fericirea. Nu mă știu bucura de moment de foarte multe ori.
Cum aș putea scăpa de asta? Doar faptul că am pe cineva alături nu mă prea ajută, deoarece totul ar trebui să pornească de la mine, și vreau să-mi dau toată silința să scap de asta. Am început să simt fericirea, și nu mai vreau să mi-o distrug singură, pentru că e extrem de frumoasă. Vreo soluție?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Nemessys a răspuns:

Buna!
Este o teama pe care o simți în general atunci când te afli la începutul unei relatii. Aceasta teama este de fapt o combinatie de gelozie si lipsa increderii in propria persoana.
Pentru inceput trebuie sa faci in asa fel incat sa nu mai te stresezi ca vei fi inselata. Trebuie sa iti scoti din minte acest lucru si sa te concentrezi pe ceea ce conteaza cu adevarat pentru tine, adica relatia.
Incearca sa te dezvolti tu ca om, pentru a modifica si a avea o cat mai buna perceptie fata de tine :
Cat timp tu vei crede despre tine ca esti o persoana oribila, automat o sa ai si teama ca partenerul te va parasi.,, Mhm si asa sunt groaznica, o sa-si gaseasca alta mai buna decat mine si o sa ma insele". Dar atat timp cat tu te cunosti ca persoana si stii bine ca esti una minunata, aceasta teama o sa-ti dispara. Pe ideea,, nu ar avea de ce sa plece la alta deoarece eu sunt cea mai potrivita pentru el" Intelegi? big grin
Nu uita ca un om puternic nu se teme niciodata ca va fi parasit, cum nici tu nu ar trebui sa o faci.
Alt lucru pe care ti-l mai pot zice este sa nu iti pui niciodata partenerul sa iti jure fidelitate. Pentru ca sentimentele noastre nu tin cont de juraminte. Trebuie sa stii ca emotiile sunt imprevizibile. Ce simtiti voi unul pentru celalalt in prezent nu va garanteaza ca veti simti la fel peste ceva timp.
Daca el in momentul de fata iti spune,, nu te voi insela niciodata". Tie iti ofera o liniste interioara? Poate ca da, insa este de scurta durata, dupa peste o zi sau o saptamana iar o sa apara frica si dupa aia ce faci? Asadar, cu ce te ajuta? Este ok sa comunici cu el, sa-i spui ce simti si ce ganduri ai, dar faptul ca ii zici,, promite-mi ca nu o vei face niciodata" nu este de mare ajutor. Plus ca, in momentul in care ai nevoie de garantii intr-o relatie inseamna ca nu ai incredere in tine. Inseamna ca nu dispui de o maturitate deplin armonizata, chiar daca varsta ta poate sa reflecte acest lucru. Si cred ca o greseala pe care ai facut-o tu, a fost ca. prima data trebuia sa te detasezi COMPLET de relatiile precedente ca apoi sa treci la alta. Dar aici nu ma bag. Experientele neplacute din trecutul tau trebuiau sa fie lectii de viata care SA TE AJUTE in viitoarea relatie, nu sa-ti puna piedici.

In al doilea rand, nu trebuie sa urmaresti in mod exagerat reactia partenerului sau ce face el chiar daca nu vei reusi sa scapi de sentimentul de nesiguranta facand acest lucru.
Incearca sa nu iti mai faci tot felul de scenarii cu ce gandeste si ce face persoana de langa tine. Și incearcă sa îi oferi libertate.

Ca si concluzie. FOARTE MARE ATENTIE.
Nu incerca sa controlezi partenerul ci incearca SA-TI CONTROLEZI GANDURILE. Lucru care o sa te ajute si mai mult. Trebuie sa intelegi ca tot ceea ce poti sa controlezi este propria ta realitate. Incercand sa-l controlezi pe el, ba chiar mai rau, sa-i furi din libertate si la orice miscare sa ai o suspiciune fata de el, sa stii ca faci o mare greseala Niciodata nu o sa poti sa controlezi actiunile celorlalti si niciodata nu o sa poti sa schimbi in totalitate sentimentele celorlalti, pentru ca asa am fost construiti
Sa aveti grija de voi!

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, este una, tehnică.
Să cumperi, să citești cu foarte mare atenție și să aplici
https://www.emag.ro/......DLYWDYBBM/
Este acolo un sfat. Curăță memoria, până la zero.
Sfatul meu în trei cuvinte.
Azi.
Respiri, bei, mănânci, aerul, apa și mâncarea de ieri?

| DanTeSkies a răspuns:

Părerea mea este ca nu ar trebui sa ai astfel de inhibitii.Ar trebui sa fii atentă la persoana ta, ce vor face persoanele dragi de langă tine ( prieteni, partener, etc) nu depinde de tine si nu poți influența deciziile lor. Daca te simți bine intr-o relație, nu-ți face griji de "ce s-ar putea intampla" si axeaza-te pe fericirea ta.