| Rebeeca17 a întrebat:

Buna! De ceva timp sunt cu un baiat, eu am 19 ani, iar el 24, mentionez ca am avut relatii intime cu el. El imi reproseaza ca nu prezint incredere, nu ii ofer atentie, imi place sa fiu cautata, dar eu nu caut, nu raspund cand ma suna, nu stiu sa trimit un mesaj de noapte buna si multe chestii de comunicare. Recunosc ca are dreptate intr-o mare masura, probabil sunt putin cam distanta si retinuta, am suferit mult in dragoste si mi-e frica sa nu o patesc din nou. Imi place foarte mult de el, ma gandesc mult la el, dar parca prefer sa nu vorbim, decat sa intru pe el. Nu vreau sa il stresez sau sa vada cat de mult imi pasa de el, dar prin indiferenta mea, am obtinut tocmai contrariul. Nu stiu cum sa procedez, sa nu par nici disperata, dar sa ii ofer si atentia de care are nevoie. Parca mi-e rusine sa intru pe el, nu stiu ce e cu mine!

3 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Nu ar trebui sa iti fie din moment ce aveti o relatie si principalul element al unei relatii este comunicarea. Aici tu gresesti, ar trebui sa fi mai dispusa la vorba, sa comunicati, probabil acum el se simte prost, crede ca a gresit el cu ceva.

| ElenaSA a răspuns:

Pana la urma problema nu este asa mare; ai putea sa-i trimiti macar un mesaj sau doua pe zi si sa-i raspunzi la telefon cand te suna. Daca ti-e teama sa nu exagerezi nu trebuie sa cazi in extrema cealalalta, adica sa nu raspunzi la telefon si sa nu cauti persoana, mai ales ca spui ca tii la el.

| Sebastian2014 a răspuns:

Ai gasit raspunsul singura,dupa cum ziceai:ti-e frica sa nu suferi din nou.Ti-e frica sa faci ecele mici gesturi care inseamna mult intr-o relatie pentru ca poate te vei trezi intr-o zi dezamagita, din nou.E doar un sfat dar cred ca va fi benefic daca incerci:incearca, pentru cateva zile sa faci aceste mici gesturi, dar doar atunci cand simti, chiar daca iti este frica si vezi dupaceea cum te simti.Frica e cea mai mare problema a multor oameni, si a mea, dar ca sa avem pacea sufleteasca trebuie sa trecem peste ea.Eu zic sa te pui putin in locul lui si vezi ce simti, pentru ca daca ii arati indiferenta poate o sa fii in locul lui si nu vrei asta.Invinge-ti temerile! Iti urez succes si sper ca te-am ajutat! O zi buna! happy