| Annto a întrebat:

De curand mi-a zis mama ca va pleca cu tata in germania si pe noi (eu si sora mea) sa ne duca la bunica in iasi (intr-un sat de langa iasi) si sa facem scoala acolo, nu-mi vine sa cred euu nu pot pleca adica nu pot m-am obisnuit aici si mi-e bine iar cu liceele de acolo daca as merge nici n-as stii la ce liceu sa ma duc, n-as cunoaste pe nimeni crying Credeti ca ar trebui sa vb cu mama despre asta sa nu ne mutam sau sa las asa cum spune ea?! straight face

Răspuns Câştigător
| Dhyd a răspuns:

Hey, nu fi negativista. Cu siguranta parintii tai aleg varianta asta pentru a va asigura voua un trai mai bun pentru ca in Ro e clar ca nu au nici o sansa. Nu trebuie sa te gandesti ca daca vei ajunge acolo vei fi complet izolata de lume. Intr-adevar, e greu sa pleci, sa te duci intr-un loc unde nu ai prieteni, unde nu crezi ca te vei acomoda vreodata, insa exista telefoane, internet si daca e asa cum spui tu, ca bunica ta e aproape de Iasi, poti alege sa iti continui studiile la un liceu din Iasi ( exista multe posibilitati - naveta, etc ). Ar fi bine sa ii spui si mamei tale ce crezi, insa eu zic sa iei in calcul toate posibilitatile. O sa vezi ca o sa te obisnuiesti. Gandeste-te ca si daca te-ai fi dus la liceu la tine acolo, la fel ar fi fost. Nu ai fi cunoscut prea multi din clasa ( de exemplu, eu am 3/4 din colegi din mediul rural, si nu am avut niciun cunoscut in clasa ). O sa fie bine!:*

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asta e decizia parintilor si voi ca copii trebuie sa ii ascultati.

| TeooTeo a răspuns:

Daca as gandi matur as ascultao pentru ca este mama ta si iti vrea binele.
daca as gandi ca un adolescent/un copil as discuta cu ea sa gasim o solutie pentru a sta acasa.

| 김남길 a răspuns:

Nu ar trebui sa gandesti asa. In primul rand nu pleaca de dragul de a pleca ci pleaca pentru a o duce voi mai bine. In al doilea rand in Romania poate ca nu au ce face momentan. Singure sa ramaneti nici nu cred ca s-ar pune problema. Depinde in ce clasa esti tu si in ce clasa este sora ta. Daca este doar un an diferenta (tu in a XII si sora ta in a XI ar fi minunat) poti incerca sa vb cu mama ta sa ramana ea cu voi s-au tatal, adica sa plece doar unul pana terminati voi liceul. Cred ca asta ar fi cea mai buan solutie daca spui ca nu vrei sa te muti.

| Lavy_6719 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa vorbesti cu parintii tai.de ce nu vin bunicii tai la voi acasa la tine?
dAR daca pleci o ai si pe sora ta cu tine.

| ๔ღILoVeRaPღ๔ a răspuns:

Fai ce zic parintii tai, sunt sigur ca ei vor ce e mai bine pentru tine...

Bafta.

| Anturaj a răspuns:

Sall!
Stii,lasa ca nu-i nimic o mai ajuti si tu pe bunica.
Si, poate vei gasi un baiat sau o fata draguta care sa va ajute adica sa iti faci prieteni si mai multe eu inteleg ca nu iti place cu bunici si nu vrei alti colegi noi si din astea dar poate parinti tai numai au bani si trebuie sa munceasca lasa ca poate numai pleaca!winking

| michlin a răspuns:

Pai ai putea sa o iei altefel gandeste-te pana acum nu ai avut IPhone daca pleaca parinti in germania poate o sa primesti unu.acolo castiga mai mult bani si din acel moment creste si conditia voasta asa ca eu zic sa ia asculti pe parinti