| Nuregretnimic16 a întrebat:

De curând prietena mea cea mai bună și-a făcut un pierce in buric, am fost cu ea si cu mama ei, are 14 ani. Eu peste o luna împlinesc 16 ani si as dori si eu pierce in buric. Salonul respectiv este foarte bun si de la 16 ani nu este nevoie de acordul părinților. Banii ii am strânși, imi doresc de mult mult sa am pierce in buric. Problema e ca imi este foarte frica sa nu afle ai mei, adică mai bine zis mama, căci tata nici nu ar avea cum sa afle. Mama mai intra la mine in camera când ma schimb, când fac baie si nici in ruptul capului nu trebuie sa afle, e de foarte rau daca ar afla. Eu as vrea sa risc, dar chiar si dupa vindecare, când îl voi putea scoate fara sa se astupa gaura?
Daca va rămâne semn, adică da normal sa ramana, dar cat de tare? 2 luni nu voi avea voie să scot pierceul? Adică va trebui 2 luni sa il ascund. Si dupa mai ramane problema cu semnul. Ce sfaturi aveti? Cat de tare se vede semnul, as vrea o poza, la orice semn mama m=ar întreba de la ce, cum, când și semnul ramane mereu deci nu as putea spune ca e o lovitură ceva. Deci vreau sa stiu semnul cum se vede si ce alte sfaturi mai aveti pentru a nu afla. Multumesc!

9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pai sa o luam logic. De ce vrei acest lucru in buric? Pentru a-l vedea si altii ca daca il vezi doar tu nu are niciun rost. Asta inseamna sa umbli cu buricul gol. Pe vremea asta, cel putin in urmatoarele 5 luni nu prea ai putea, deci ar fi inutil si in plus daca umbi cu buricul gol tot vor afla parintii. Eu in locul tau mi-as pune unul in ureche, unul mai deosebit, e mai potrivit pentru varsta ta.

| Nuregretnimic16 explică (pentru Bondarel99):

Păi la vara de exemplu când voi merge la piscină cu prietenele. După câteva luni se poate merge la piscină, ca altfel se infecteaza. Plus ca eu am si abdomenul lucrat si vreau sa pun acest accesoriu

| Bondarel99 a răspuns (pentru Nuregretnimic16):

Atunci poti sa il pui fara sa stie parintii ca doar nu te pun sa te dezbraci in fata lor si porti niste bluze mai largi ca sa nu se vada. Si la vara poti sa il porti cand vrei tu si poate o sa accepte si ei. Sau sa te feresti de ei si atunci.

| Nuregretnimic16 explică (pentru Bondarel99):

Da, dar m-am referit ca mama m ai intra in camera la mine când ma schimb. Bine, la chestia asta voi fi atenta cele 2 luni in care nu am voie să scot pierce ul. Dar dupa, când o sa il scot, o sa se vadă semn. Si nu stiu cat de tare se vede semnul, sau se vede gaura, nu stiu cum se vede

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu pricep... Dacă e asa cool cercelul ala de ce nu e cool sa îți și asumi ca îl ai?

| Nuregretnimic16 explică (pentru suntserios):

Mama mi l ar smulge, urăște chestiile astea : pierce uri, tatuaje. Si dupa as fi si pedepsită

| suntserios a răspuns (pentru Nuregretnimic16):

Atunci aștepți pana la 18 ani și nu te mai plângi atât ca nu te lasă mama cu cercel prin buric... Care părerea mea de bărbat e o chestie oribila

| Boblobobonti a răspuns:

Bună. Ai putea sa îți faci și tu piercingul, cat e timpul rece sa îl porți pana se vindeca, după care îl scoți atunci când stai acasă și îl pui când mergi la mare sau la partyuri. Va mai trece și timpul iar ai tai o sa îl vadă mai târziu, deci vei mai creste și nu vor avea nimic

| Daniela4Sonia a răspuns:

Poate nu o sa vezi asta ca totuși au trecut 5 ani dar sunt in aceeași situație.Ce ai făcut pana la urma? ajuta mă te rog