| AnielAn a întrebat:

Buna, de la varsta de 12 ani m-am imprietenit cu 2 fete (acum am 16). Totul mergea foarte bine chiar daca ne mai certam uneori.Ele s-au apropiat mai mult una de alta si se vedeau mai des mai ales cand mergeau una acasa la alta ba chiar si dormeau una la alta. Eu nu eram asa apropiata dar in schimb atunci cand ieseam toate 3 faceam o multime de chestii impreuna si eram ca niste surori chiar daca uneori, cand jucam jocuri gen v-ati ascunselea ele isi ziceau la ureche unde ma ascund ca sa nu pice la numarat. In ciuda a toate am continuat sa fim prietene si cu timpul am crescut si ne jucam normal, fara sa trisam apoi ele doua aveau perioade in care se certau, ba se impacau dar de multe ori se certau si din cauza mea stiu ca odata una zicea ceva despre cealalta si eu spuneam si asa se certau dar astea au trecut si ne intalneam toate 3 si jucam toate jocurile posibile vara iar iarna mergeam cu sania sau ne bulgaream ori mergeam acasa la una din noi. La un moment dat s-a mutat langa noi un baiat de varsta noastra si am mai inceput sa iesim toti. Mai mult eu cu el si cu o fata, cealalta incepuse sa iasa mai rar, dar iesea si ea cand putea. Ne-am imprietenit si mergeam foarte des la el acasa pentru ca parintii lui pleaca si ramane singur ( nu va ganditi la prostii doar ne jucam carti sau alte jocuri sau ne uitam la filme) Pe fetele astea am ajuns sa le iubesc mult si sa tin la ele cand eram mica si "proasta " le-am spus ca as face orice pentru. ele (va urma ceva scarbos) si eram in curte, s-au pisat fiecare pe rand in curte si am luat o piatra pe care s-a pisat una, am lins-o si alta piatra pe care s-a pisat alta si am lins-o si apoi lor li s-a facut mila de mine si m-am bucurat ca ne-am apropiat si mai mult. Ele au fost primele mele prietene, restul prieteniilor erau de scurta durata. Am ajuns sa tin enorm la ele, mai mult ca la o mama fara sa vreau efectiv asa simteam in inima mea. Ieseam afara in fiecare zi si in fiecare zi priveam pe geam si asteptam sa ma cheme, le chemam si eu dar le chemam tot dimineata devreme si ziceau ca mai tarziu si mai mult ele pe mine. Simteam ca daca nu merg o zi cu ele parca ma sufocam sa nu ies cu ele iar daca treceau 2 zile eram praf, ce sa mai zic de o saptamana intreaga sau chiar mai mult? de fiecare data ma intristam cand plecam in vacanta sau cand plecau ele ca nu ma mai vedeam dar ma si bucuram cand pleca doar una din ele si petreceam mai mult cu cealalta. In timp ieseam doar 2 sau cu acel baiat, una din fete nu mai prea iesea, treptat ne-am vazut o data la nu stiu cate luni, un an si momentan, eu cel putin nu m-am mai intalnit cu ea de 2 ani acum are si prieten si petrece timp doar cu el dar nu ma deranjeaza asa mult pentru ca m-am atasat mai mult de fata cu care ieseam mai des. Vara mergeam zilnic la ea pentru ca parintii ei mergeau la servici si stateam cu ea si cu fratele ei mai mic, ieseam dupa cu bicicletele sau faceam tot felul de lucruri ori daca ne intalneam cu baiatul ala mergeam la el sau ne plimbam toti 3. Int-o vara mergeam zilnic la fata asta pana cand am avut ocazia in sfarsit sa merg cu ea intr-o excursie de mai multe zile la o manastire ( doream si imi doresc mult sa dormim odata impreuna dar nu cred ca se va intampla, nu am discutat despre asta dar ea mi-ar fi propus, in fine) dar acea ocazie am ratat-o pentru ca mama a luat bilet la mare si nu puteam amana pentru o simpla excursie si am fost foarte suparata poate atunci aveam ocazia sa ne mai apropiem bine eu tineam la ea ca la o mama, si ea tinea la mine enorm dar nu cred ca asa de mult cum tineam eu dar nu astept asta. De fapt eu niciodata nu am iesit cu ea in oras doar ele 2 ieseau, o singura data cand am mers intr-un parc dar si atunci din intamplare. Eu eram mai imatura sa zic asa si ele erau alt fel, se imbracau alt fel, se aranjau alt fel, eu incercam pe cat posibil sa fiu ca ele dar nu ajungeam chiar la nivelul lor. Aparuse de ceva timp si SnapChat-ul si fetele aveau asa ca am instalat si eu doar ca ele faceau zile, eu nu intr-un timp una din ele nu avea semnal asa ca m-a rugat sa intru eu pe Snap-ul ei iar dupa ce s-a intors am plecat la mare si a pus o poza la poveste in care arata foarte frumos si i-am zis ca e frumoasa si ea mi-a raspuns cu un "te iubesc" atunci a fost cea mai mare bucurie din viata mea si m-a rugat sa facem zile happy Eram in culmea fericirii ( momentan am cu ea 530 de zile si sunt foarte fericita) Intr-un timp eram super apropiate si imi povestea zilnic toate problemele ei, stiam pe cine place, ce mananca, cand doarme absolut tot.Ma bucuram mai ales ca imi povestea ca mie imi povesteste si la o fata la prietena noastra a zis ca nici pe sfert nu povesteste cat ne povesteste noua. Dar dupa am inceput sa ne vedem tot mai rar o data la cateva saptamani, o data la cateva luni si cred ca s-a implinit si un an de cand nu ne mai vedem sau cel putin se implineste. Ea s-a mai schimbat (gen la cum arata sau se imbraca ) si de abia daca mai vorbim intamplator pe Snap. Mai nou nici cand merge la baiatul ala nu ma mai cheama ( inainte ma chema de fiecare data, nu exista zi in care sa nu ma cheme, e adevarat nici el nu ma prea suporta dar nu cred ca nu ma cheama din cauza asta ci asa pur si simplu) Acum are mai multi prieteni cu care iese in oras dar si inainte era la fel dar mai ieseam, acum deloc. Imi este dor de ea enorm, dar nu ii scriu despre asta pentru ca mi-e rusina sau frica ( nu are de ce nu musca) dar asa sunt eu plus ca eram obisnuita sa ma las chemata de ea si casa ei e fix in fata casei mele si de fiecare data cand e afara ies in curte ca poate ma vede dar nu imi zice nimic, am trimis si statusuri de pe net legate de chestia asta le vede, le salveaza dar nu zice nimic unul din statusuri chiar e evident ca e despre ea suna asa " Si mi-e dor de cea mai buna prietena, nu stiu ce mai face, cu cine umbla, pe cine iubeste abia daca mai vorbim cateva cuvinte". Problema e ca ea prin clasa a 9-a, acum e a 11-a zicea ca dupa liceu vrea sa mearga la facultate in Bucuresti pentru ca vrea sa se faca judecator sau procuror si numai acolo poate face si asa chiar ca nu o sa ne mai vedem. De fiecare data cand pleca undeva afara din oras sau din tara pentru cateva zile, chiar daca nu ne vedeam prea des ii duceam dorul in ultimul hal desi nu ne vedeam in fiecare zi poate doar o data la nu stiu cat timp Din ce am zis eu aici pare ca ar trebui sa o uit sa nu ma mai gandesc dar nu stiu cum sa-mi fac inima sa nu mai simta atata durere ca nu o mai vad si atata intristare. Atat de mult m-am atasat de ea incat gandesc cum gandeste ea, vorbesc cm vorbeste ea, pana si mersul e ca ea ( nu o fac pentru ca vreau pur si simplu a devenit un instinct de multe ori nu imi dau seama ca in gandurile mele intr-un fel vorbesc cu vocea ei atunci cand gandesc nu stiu cum s-a putut intampla dar toate astea sunt din instinct ) La limbi starine mai ales la engleza ne da sa scriem scrisori catre o persoana si intodeaunda incep cu " Dear Alexia" asa o cheama. Nu stiu ce sa mai fac sa ma intalnesc cu ea sa vorbim, mi-e teama sa ii scriu desi stiu ca nu se poate intampla nimic dar mai mult si pentru ca s-a schimbat foarte mult, as vrea sa ii arat ca si eu m-am maturizat si nu mai sunt aceeasi ca inainte pentru ca atunci cand eram cu ea eram foarte copilaroasa. Ii spun tot timpul cand e ziua ei " la multi ani" si ca o iubesc enorm dar nu stiu cum sa fac sa vada ca chiar sufar. Am vazut un status in care zicea : Daca e o persoana care aproape te-a uitat pune alta persoana sa intrebe de tine dar chestia e ca nu am pe cine sa pun si chiar de as avea ar putea raspunde cu nu stiu, nu am mai vorbit de mult. Inca imi amintesc ca ultima data cand ne-am intalnit a fost in prima zi de scoala din septembrie in care m-a salutat m-a intrebat ce fac eu i-am zis bine tu? ea mi-a zis ca bine si si-a intors capul zambind si a plecat, iar ultima data cand ne-am intalnit sa stam mai mult a fost cred ca acum un an sau aproape un an. ii duc dorul pe zi ce trece imi doresc atat de mult sa mai povestim macar putin, cateva minute, sa mai vad si eu ce mai e cu viata ei. In fine, m-am lungit cam prea mult, am exagerat as putea spune. Va rog ce sfat imi dati? Ce as putea face?

11 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Stiu ca e dureros sa iti pierzi cel mai bun prieten, dar daca tot sunteti vecine de ce nu incerci sa faci tu primul pas. De ex iei o prajitura sau ceva, te duci la ea cand o vezi in curte si ii spui ca vrei sa beti o cafea/un ceai sa mai povestiti ca nu ati mai vorbit de mult. Sau o chemi tu la tine. Daca tot nu merge prietenia atunci las-o, are alte prioritati, probabil ca isi doreste alt tip de prieteni si nu mai considera iesitul cu tine o varianta buna.

| Violleta2022 a răspuns:

Inca ai gandirea unei fetite de 10 ani, ceea ce este rau, pentru ca ar trebui sa vezi lumea din jur si sa incerci sa socializezi si cu altii, deoarece a-ti crescut si proritatile voastre s-au schimbat. cand apar baietii in relatii cu fetele, relatia voastra de "prietene" va suferii, pe buna dreptate, pentru ca in cuplu, nu incap decat 2, tu sau cealalta prietena, neavand ce cauta.
Asta este viata, si fiecare isi urmeaza destinul si calea care si-o alege.
Moementan esti micuta si tind sa cred ca esti la fel de naiba, daca tu crezi ca nu se poate trai fara prietene. va trebuiis a inveti sa te desprinzi de fusta lor si sa inveti sa traiesti singura si eventual sa-ti faci un prieten de gen masculin.
Nu sunt de acord cu darkcynical232 care iti spune ca ai fii bisexuala, cand tu esti inca o fetita, careia mintea nu ti-a ajuns inca la sex si relatii sexuale.
Sfatul meu este sa incerci sa-ti faci si relatii masculine, sa vezi si cealalta latura a vietii, relatia cu baietii, nu doar cu fetitele, ca ai crescut si probabil vei vrea intr-un viitor sa fii iubita si sa fii mamica samd.

| darkcynical232 a răspuns (pentru Violleta2022):

Donna, nu am spus ca este in mod sigur Bi. Am atras atentie asupra comportamentului ei intr-un mod cat mai ...prietenesc. Din ce a povestit reies 2 variante: comportament obsesiv sau o infatuatie catre o persoana de acelasi sens. Amandoua sunt lucruri serioase (si socante cand sunt spuse direct) care necesita timp de gandire si reflectare, ceea poate fi benefic pentru ea.
Nu am interzis un subiect, am oferit cateva surse din care poate invata ceva.
Donna, cred ca nu esti constienta de diferenta intre varste, intre millennials si gen z. Acesti copii nu au crescut ca noi, nu au intalnit internetul dupa ce au implinit 10-15 ani. Ei au crescut cu internetul. Au fost bombardati de mici de tot felul de tehnici de manipulare in masa (reclame, stiri soc, atentate etc).
Am incercat sa ii arat ca daca intr-adevar se dovedeste ca este Bi, nu are de ce sa i fie rusine, totul va fi ok chiar daca e diferit de ce vede zilnic. Ca este un lucru normal in societatea noastra in continua schimbare. Psihicul nostru incearca sa tina pasul cu timpurile in care traim.
Nu incepe o vanatoare de vrajitoare doar pentru ca TU consideri ca copii din ziua de astazi sunt mult prea mici sa inteleaga chestii ce tin de ei.

| Violleta2022 a răspuns (pentru darkcynical232):

Cred ca dai sfaturi gresite, nefiind in cunostinta de cauza, atata vreme cat tu nu esti gay/lesbi sa poti intelege direct ce se inatmpla cu ei de aleg acest lucru, si nu ai discutat atat cat am discutat eu cu aceste persoane, care sunt lesbi sau gay.
In plus, traiesc in lumea lor de peste 20 de ani, ne frecam coatele la aceeasi masa, in aceeasi companie, deci stiu ce vorbesc si cum gandesc ei.
Nu poti afirma ca un copil de 15 ani, care nu a avut in viata lui nici un fel de experienta sexuala, este bisexual, doar pentru ca este timid si se simte mai bine in prezenta baietilor, sau este mai retras din fire.
Nu stiu cata experinta de viata ai tu, daca inca esti la mana si ajutorul parintilor tai, sau ce studii de sexologie ai, dar nu poti clasifica pe cineva, doar pentru ca ti se pare tie.
La 15 ani, copilul asta inca nu stie ce vrea si incotro o ia, inca are timp destul sa se descopere pe el insusi si apoi pe lumea inconjuratoare. El este inca la varsta cand patrunde in viata adultilor, cand descopera sexualitatea, cand organele lui sexuale se maturizeaza si incep sa aiba reactii, nemaintalnite pana atunci.
Sunt multe de explicat si nu-i nici timp si nici topicul adecvat, sa o dezbatem aici, problema asta.

| AnielAn explică (pentru Violleta2022):

Aici s-a înțeles altceva, cu totul altceva eu o iubesc enorm dar nu ca pe o fata ci ca pe o prietena o cea mai buna prietena în nici un caz nu m-am referit la așa ceva

| darkcynical232 a răspuns (pentru Violleta2022):

Felicitarile mele pentru experienta ta de viata.
Vezi ca incepi sa imbatranesti urat daca ai inceput sa consideri ca ceilalti din jurul tau sunt niste neadecvati si semidocti, doar pentru ca consideri ca nu au experienta si varsta necesara.
Nu esti cea mai inteligenta fiinta de pe planeta(s-a vazut aroganta ta din comm dat la o intrebare pusa de mine). Incearca sa te mai domolesti. Generatiile care vin dupa noi pot sa inteleaga lucrurile mult mai usor decat consideri tu. Nu le nesocoti inteligenta.
Intr-adevar nu sunt bisexuala sau lesbi, sunt ASEXUALA. Dar na, daca nu sunt ceea ce ai spus inseamna ca anii mei de confuzie si chiar si de dezgust nu inseamna nimic, doar simpla imaginatie.
Ai mai putin de 30 de ani!? Surprinzator cu modul tau de a gandi. Eu am 24
Nu am facut niciun studiu in sexologie. Vorbesc din experienta mea de viata (da draga mea, nu doar tu esti experta).Pe langa experienta de acasa, ma pot lauda si cu ceva extern W&Tusa(work &travel usa 3ani consecutivi- 2ani participanta la gay pride) +multe festivaluri de musica.
Nu devi gay. Esti gay (gay e platforma LGBT) de cand te nasti si, daca pot sa usurez chiar si un pic starea asta de confuzie si de dezgust, atunci ma declar multumita. Nu poti trata gay (din ce am vazut ca ai comentat in alta parte). Poti doar sa ii faci sa nu se simta singuri.

| Violleta2022 a răspuns (pentru darkcynical232):

Am peste 50 de ani si experinta de viata cu carul.

In ce te priveste, dupa aroganta si snobismul cu care raspunzi, cred ca ai lacune mari in educatie.

| Juper a răspuns:

BA happy da toti scrieti romane mie imi este lene sa citesc tot ala serios

| darkcynical232 a răspuns:

...wow.
Am doua lucruri sa iti spun si nu cred ca o sa-ti placa:
-Incearca sa iti maresti cercul de prieteni. Lumea se schimba, nu mai ai mentalitatea de la 6 ani, 12 ani si nici de la 15 ani. E foarte greu sa pastrezi o prietenie cand foarte multe lucruri in jurul tau se schimba.
- este foarte posibil sa fi BI (bisexuala). Nu te speria, nu este nimic in neregula cu acest lucru. Inteleg ca exista o stigma in Romania pe tema LGBT, dar nu trebuie sa te simti rau pentru ca esti un pic diferita. Eu insasi ma consider asexuala.
De ce am ajuns la concluzia ca ai putea fi BI? Din ce ai descris, reiese ca acorzi un interes foarte mare (aproape obsesiv) in aceste 2 fete, in special cu ultima prietena. Iti recomand sa arunci o privire pe linkurile atasate si apoi sa recitesti aceasta postare+sa analizezi tot comportamentul tau de pana acum in privinta asta.
NU ITI RECOMAND SA LE SPUI IMEDIAT PARINTILOR DACA AFLI CA ESTI INTR-ADEVAR BI!
https://www.kudika.ro/quiz/6002
https://www.ele.ro/sex/viata-sexuala/bisexual-sau-nu--14130
http://www.acceptromania.ro/blog/2009/06/04/despre-bisexualitate/
https://www.elle.ro/tag/bisexuala/

| AnielAn explică (pentru darkcynical232):

Ai înțeles gresit cu totul greșit. Eu o iubesc enorm dar doar ca pe o prietena care pe o cea mai buna prietena, în nici un caz nu m-am gândit la alt ceva, nici o data

| darkcynical232 a răspuns (pentru AnielAn):

Ok. Atunci ramane prima varianta.
Consider ca aceasta "iubire" a devenit un pic obsesiva si iti recomand sa incerci sa vorbesti si cu alte persoane. Nu ai nimic de pierdut daca iti vei face noi prieteni, ba din contra, vei castiga experienta de viata.
Poate par un pic cam dura, dar te rog sa iei macar in considerare acest sfat.