| Irene000 a întrebat:

Deci acum cateva zile diriga mi-a trimis avertisment deoarece aveam 12 absente motivate adunate de pe toate lunile, septembrie, octombrie si noiembrie inclusiv, deci luna actuala. Eu aveam de pe lunile trecute vreo 5 absente nemotivate, care nu mai puteau fi motivate, iar pe luna aceasta am lipsit intr-o zi, vineri si s-au facut peste zece. Intrebarea este daca eu ii aduc sa-mi motiveze absentele de vineri si scad sub 10, nu mi-a trimis avertisment degeaba? Adica imi mai scade nota la purtare?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Media semestriala la purtare se scade cu un punct la fiecare 10 absente nemotivate. Daca ai intr-un semestru sub 10 absente nemotivate nu se mai scade media la purtare pentru acestea.

| Irene000 explică (pentru Ioandelasal):

Pai ea mi-a trimis deja avertisment, dar eu acum pot sa le motivez, chiar nu inteleg de ce mi-a trimis avertisment daca le pot motiva

| Ioandelasal a răspuns (pentru Irene000):

In mod legal si normal ti-a trimis avertismentul, deocamdata nu le-ai motivat si diriginta nu avea de unde sa stie ca le vei motiva.

| Irene000 explică (pentru Ioandelasal):

Pai si ea a zis cine are avertisment nota scazuta la purtare, chiar daca eu motivez absentele, are voie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Irene000):

Se vede ca n-ai habar de regulamentul scolar, n-are importanta ce a spus.
Conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 119.(1)La sfârşitul fiecărui semestru şi la încheierea anului şcolar, cadrele didactice au obligaţia să încheie situaţia şcolară a elevilor, în condiţiile prezentului regulament.
(2)La sfârşitul fiecărui semestru, învăţătorul/institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte consultă consiliul clasei pentru acordarea mediei la purtare, prin care sunt evaluate frecvenţa şi comportarea elevului, respectarea de către acesta a reglementărilor adoptate de unitatea de învăţământ."
Pe parcursul semestrului nu se acorda note la purtare, asa cum se face la celelalte materii, doar la sfarsitul acestuia se tine seama de totalul absentelor nemotivate si de sanctiuni care duc scaderea mediei la purtare.

| Irene000 explică (pentru Ioandelasal):

Bine, am înțeles. Chiar nu știam regulamentul, oricum nu este respectat întotdeauna. De aceea mi-am pus diferite întrebări despre situația mea.