| Denyyy888999 a întrebat:

Deci astazi am luat 3 la matematica deoarece nu am avut tema facuta si ieri mi s-a stricat telefonul. Eu nu le-am spus parintilor de nota iar astazi tata mi-a cumparat un telefon nou. Chestia este ca ma simt prost si nu stiu cum sa le spun...

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Le spui simplu si direct, ca ai luat un 3 la matematica, dar ca promiti ca iei 3 de 10 semestrul asta, ca sa iti rectific nota.
Si asteapta-te sa ti se confiste noul telefon, ca pedeapsa pentru ca nu ti-ai respectata atributiunile de elev si ti-ai rasplatit parintii cu o nota de 3.

| Buhnita2 a răspuns (pentru Violleta2022):

Parca era o zicala, "inveti pentru tine, nu pentru parinti", dar nu mai sunt sigur de existenta ei, dupa ce ti-am citit raspunsul.

| Andreeush a răspuns:

Înfruntă consecințele, spune adevărul iar data viitoare să îți faci tema.

| Donsavas a răspuns:

Poti sa i spui ca nu meriți inca telefonul fiindcă ai luat o nota mică si ca vrei sa te bucuri de el dupa ce iti indrepti media. Asa e corect. Tatăl tău va aprecia iar tu stii ca ai facut ce era corect.

| DidiBiaGa a răspuns:

Încearcă să fi sinceră, chair dacă e greu... Mai rău ar fi să afle de la profesori sau din greșeală de la alta persoana...
Sigur te vor înțelege în plus dacă iti revi cu media și toate cele totul va fi bine.
Este normal să mai iei o notă proastă, nu exista om perfect. Toti mai avem o zi proastă și se întâmplă.
Sper ca te-am ajutat.