| Helpme1244 a întrebat:

Deci o sa va spun ceva ce nu o sa va vina sa credeti! Am 15 ani si am intrat in depresie din cauza unei fete pe care pur si simplu n-am dormit o noapte intrega, mi-e rusine sa-i zic si am inceput sa ma duc cu niste prieteni cu care beau, fumez iarba, fumez tigari si nu stiu cum sa fac sa ies din acest grup de prieteni. Sunt realist dar e greu sa ies din grupul de prieteni, iar acestia ma atrag. Am stat pana la 1 noaptea afara, la scoala am note de 3 iar fata de 9 si 10, inainte sa fiu cu acesti prieteni eram de 8-9 la scoala. Primesc 50 de lei pe zi iar toti merg pe tigari si bere, deci stau pe banci si beau fiind in depresie, ajutati-ma sa-i zic in fata la acea fata, va rog si sa ma las de toate lucrurile astea ca sunt constient ca niciunei fete nu ii plac betivii si fumatorii. Deci va rog,

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Lasa-te de anturaj.Da-i un mesaj, intreab-o ce face etc, nu o lua direct. Daca tu nu arati ca o placi ea nu isi va da seama happy.

Răspuns Apreciat de Editori
| slayer09 a răspuns:

In primul rand, departeaza-te de anturaj, fii ferm, fara frica. Fa-ti prieteni din mama ta si tatal tau, vorbeste cu ei, ca ei te vor ajuta, impaca-te cu tine insuti, fa eforturi sa te lasi de bautura, gaseste-ti alta preocupare, citeste, alearga, fa sport, du-te la inot, fa teme, vezi-ti de scoala, ocupa-ti mintea, ca altfel vei vrea din nou sa bei si te vei gandi mereu la depresie si etc. Gandurile lasa-le sa vina dar nu le baga in seama, linisteste-te si incearca sa te deprinzi de tot ce e nociv pentru tine, prin repetari multe, vointa si rabdare. Si apoi dupa ce te-ai debarasat de problemele astea apoi fa pasul sa vorbesti cu ea, ca sa nu te strici si mai rau si nici pe ea sa nu o strici

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Mergi la doctor daca esti in depresie si esti alcoolic! Renunta la iarba si tigari! Spune le prietenilor ca nu iti permite sănătatea și buzunarul si asta e. Cine ti e prieten, iti este si fara astfel de treburi.