| Maria12352 a întrebat:

Deci trebuie sa va povestesc ceva..am 17 ani si sunt clasa aXa( am fost dată tarziu la scoala) si fac naveta la liceu si este foarte obositor mai ales iarna, cand indur tot frigul. Ai mei nu vor sa ma lase sa stau la camin deoarece ei cred ca ma voi apuca de prostii( ma voi droga, ca voi deveni curva...asa mi-au zis-o pe fața) eu sunt un copil cuminte adica nu fumez, inca sunt virgina, stau pe drum doar până la 9, am note bune la școala si in plus sunt si timidă.
Părinții mei cred ca daca ma bat sau țipă la mine rezolva ceva. Nu mi-am auzit părintii niciodată spunându-mi ca ma iubesc sau ceva, doar m-au jignit( am acnee si mama imi spune ca sunt urâtă si sunt putin plinuta si mereu se leaga de mine spunandu-mi ca sunt grasa).
Niciodata nu m-au sprijinit, nu m-au susținut in nimic.
Nu ma inteleg deloc cu ei...
As vrea sa ii pot schimba dar nu pot!
Atât am avut de spus, multumesc ca v-ati făcut timp sa citiți!

Răspuns Apreciat de Editori
| Catalina990099 a răspuns:

Buna Maria, părinții nu ti-i poti alege, nici de schimbat nu sunt șanse. Dacă vrei o schimbare începe cu tine, începe să ai o relație de prietenie cu ei sau cel putin cu mama ta. Ofera încredere și la rândul tău vei primi si tu.
Sa stii ca nici la camin nu e numai lapte si miere dar totusi te inteleg ca faci naveta si bănuiesc că e foarte obositor.
Stai de vorbă cu părinții tăi, vorbiti deschis, spuneți-vă fiecare parerile, explică-le ca te deranjează si ca nu e tocmai ok tu, ca părinte sa vorbesti asa de propriul copil.
Comunicând mai mult, mai deschis, relatia dintre voi o sa fie mai bună.

1 răspuns:
| Treaem24 a răspuns:

Asa sunt uni parinti prea reci asta e adevarul