| Dydy200002 a întrebat:

Buna!
Deci,trec printr-o dilema si nu stiu ce sa fac.
Dupa o relatie de 1 an cu fostul meu iubit, sunt impreuna cu prietenul meu cel mai bun, cu care am vorbit timp de 3 ani zilnic si am fost unul de celalalt la orice, fara sa avem sentimente de dragoste pana acum cateva luni. Mentionez ca suntem majori, dar eu sunt virgina. Ideea este ca stam la o ora distanta si dim cauza liceului ne vedem o data pe saptamana, dar de cele mai multe ori isi ia o camera la mine in oras si stam amandoi 2 zile si dormim impreuna. El este genul de baiat foarte dulce, atent si efectiv imi ia mereu flori si dulciuri, intelegeti voi. Problema este ca dupa cateva luni de cand suntem impreuna simt o atractie foarte mare fata de el din punct de vedere sexual si nu stiu daca este potrivit sa o facem, mai ales ca pentru mine este ceva nou si suntem de putin timp impreuna. Dar ma gandesc ca este normal pentru ca ne stim de mult timp si aveam deja o conexiune emotionala, bazata pe prietenie si nu am cum sa-l cunosc mai mult decat il stiu deja. Si ma gandesc mereu ca este persoana potrivita pentru ca am fost cei mai buni prieteni, face eforturi sa ma vada si sa fiu fericita si ma intelege din punctul asta de vedere.(de cele mai multe ori dorm langa el aproape dezbracata si imi imaginez ca ii este dificil si totusi ma intelege). Deci, ce credeti?

Răspuns Câştigător
| Andreeush a răspuns:

Nu cred că e așa important ce credem noi. Aici e vorba de ce simți tu, nu de ce zic alții.
Lumea poate să îți zică să o faci dar tu să nu te simți în stare. În cazul acesta pe cine iei în seamă?
Ideea e că dacă ai dubii și te întrebi dacă să o faci sau nu atunci e clar că nu ești pregătită să faci acest pas.
Mai bine așteaptă un pic.

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ce credem... legat de ce? De faptul ca tu vrei sa iti incepi viata sexuala sau nu?
Pai asta depinde de tine, daca esti sigura pe asta, nu ai niciun motiv de indoiala ca ceva ar putea sa mearga prost... cum doresti, eu si nimeni de aici nu ar trebui sa iti impuna asta. Este viata ta, faci ceea ce doresti.

Va doresc multa intelegere si iubire! ^_^

| Nemessys a răspuns:

Adica noi ar trebui sa luam o decizie in locul tau?
Cel mai simplu este. Pune-ti pe o hartie
1. Motivele pentru care ai face-o
2. Motivele pentru care nu ai face-o.

Nu ar trebui sa-ti fie frica de nou, iar daca te simti pregatita din toate punctele de vedere, just do it. Dar din moment ce ai pus intrebarea asta, este clar ca nu esti si mai ai mici nesigurante.

| Dydy200002 explică (pentru Nemessys):

Pai,contra ar fi ca suntem de putin timp impreuna

| Nemessys a răspuns (pentru Dydy200002):

Și ce legătură are asta cu sexul?

| NarcisIfrim a răspuns:

Crede-ma daca te ai gandit deja la aceste aspecte, nici nu trebuie sa mai pui intrebarea asta..deja ai in cap chestia asta si o sa o duci la capat.

| NevverGhost a răspuns:

Eu zic sa te *** si punct,
baga mare la *** si adanca pana in gat