| Briceagromulus a întrebat:

Buna dimineata! ma poate ajuta cineva cu tema? e vorba de extragerea radicalului dar trebuie extras prin acel algoritm nu prin descompunere si nu il inteleg deloc exemplu:7056 [FUNDITA]

Răspuns Câştigător
| Andreeiutzav a răspuns:

Eu l-am facut dar nu ma lasa ca sunt prea multe nr da-mi id tau ca sa ti-l trimitwinking

3 răspunsuri:
| Andreeiutzav a răspuns:

Pai...am facut si eu acum 2-3 saptamana lectia cu radical deci ca sa-l descompuni vine:

| Andreeiutzav a răspuns:

Da, ma bucur ca ai inteles!
si mz pentru funda:**

| Briceagromulus explică:

Mersi oricum intre timp am aflat raspunsul dupa netbig grinespărţim numărul în grupe de câte două cifre de la dreapta la stânga.
II. Căutăm numărul al cărui cel mai mare pătrat este mai mic sau egal cu 29. Acesta este 5 şi îl
scriem în dreapta sus. Pătratul numărului se aşază sub 29. Efectuăm scăderea. Obţinem 4, primul
rest parţial.
III. Lângă primul rest parţial coborâm grupa următoare. Obţinem 416. Dublăm cifra 5 a rădăcinii
pătrate. Obţinem numărul 10, pe care -l aşezăm sub 5.
IV. Ignorând ultima cifră a numărului 416, obţinem numărul 41. Împărţim 41 la 10 şi obţinem câtul
4. Aşezăm cifra 4 la dreapta numărului 10. Obţinem 104. Înmulţim 104 cu 4, obţinem 416.
Scădem 416 din 416. Obţinem restul 0. Trecem cifra 4 la rădăcina pătrată. Algoritmul se înc heie.
Am obţinut √2916=54.