| SweetCandy a întrebat:

dragi useri! Peste 2 saptamani o sa merg intr-o excursie in Vrancea, voi ati fost pe acolo? Sau poate sunteti cativa chiar din acest judetbig grin ce as putea vizita?big grin Din cate m-am documentat eu, am aflat ca sunt locuri interesante care chiar merita vazute!

Multumesc

7 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Si de unde vii? Poate treci p'aci.winking

April
| April a răspuns:

Vrancea este o zona minunata si ai ce vedea atat in zona ei de campie cat si in cea muntoasa.Capitala de judet este orasul Focsani, asezat in larga campie a raului Siret in care, tocmai pe langa Focsani, se varsa doi dintre afluentii sai, raul Putna, pe malurile caruia focsanenii fac si plaja fiindca sunt zone cu un nisip foarte fin, si vestitul Milcov, cu debit mai mic dar prielnic pentru scalda copiilor fiindca nu e deloc adanc.Tot in zona de campie se afla orasul Marasesti si trebuie neaparat sa vezi Mausoleul ridicat in cinstea eroilor din 1917, si tot de acest tragic episod al istoriei vei intalni pe traseul spre Marasesti si statuia intitulata"Pe aici nu se trece!"reprezentand o eroina, se spune ca Ecaterina Teodoroiu cu sabia inaltata, iar in satul Haret, un mic monument inchinat Mariucai, fetita -erou despre care ti s-a povestit, poate, la ora de istorie.In Focsani vei putea vedea Obeliscul ridicat pe locul unde a fost vama dintre Moldova si Muntenia inainte de Unirea din 1859 iar daca vei urca pe valea Milcovului, in satul Campuri vei putea vedea modesta casuta, devenita muzeu, a lui Mos Ion Roata. Poti admira viile Odobestiului cu crama din timpul lui Stefan cel Mare, statuia lui Slavici la Panciu unde scriitorul si-a petrecut ultimii ani din viata, in casa uneia dintre fiicele sale.Si,desigur nu vei putea pleca de pe acele meleaguri legate de legenda batranei Vrancioaie si a celor sapte fii ai sai, fara sa vizitezi Soveja, statiunea despre care se spune ca ar fi cea mai ozonata din Europa. E drept ca in ultimul timp, din motive obscure dar cu siguranta politice statiunea a fost neglijata, dar aerul ei pur e sursa de revigorare pentru toate stresurile cotidiene. Observi ca stiu foarte multe lucruri despre acesta zona draga inimii mele, fiindca o buna parte din viata mi-am petrecut-o acolo.Asa incat, spunandu-ti tie toate astea, mi-am facut si mie o bucurie reamintindu-mi! Numai bine.

| Twilight a răspuns:

Sa stii ca sunt locuri foarte interesante de vazut acolo, care merita vizitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrancea?laughing vb serios? mai bine nu.sunt alte judete muult mai interesante...hunedoara...cele din zona de munte in special.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti veni sa vizitezi,, FOCUL VIU"de la Andreiasu deJos

| bogdanbogdan13 a răspuns:

Pai.incearca sa te duci la Andreiasu. Este acolo o rezervatie naturala superba.comuna se afla la 22 de km de odobesti.este Focul viu- ceva unic.plus ape termale si etc...crede-ma e super