| micutsaa21 a întrebat:

Buna dragilor..am si eu o nelamurire..dk mi-a reclamat cineva videoclipul pe youtube? ce nu am voie sa iau anumite melodii, si sa fac video cu poze?straight facestraight face LOL

Răspuns Câştigător
| micutsaa21 explică:

Copyright=drept de autor.Cineva creeaza ceva original, si altcineva ii copiaza munca.Tu crezi ca nu faci nimic rau, dar faci. Uita-te la asta:
http://www.youtube.com/watch?v=InzDjH1-9Ns

7 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Daca melodia are un copyright anume nu ai voie.Autorul melodiei cere drepturile acesteia, sau youtube automat iti anuleaza sonorul.Cauta mai multe despre copyright si o sa intelegi.

| micutsaa21 explică (pentru CM7YRE):

N-am inteles mai nimic din ce ai spusbig grin

| micutsaa21 explică (pentru micutsaa21):

Copyright=drept de autor.Cineva creeaza ceva original, si altcineva ii copiaza munca.Tu crezi ca nu faci nimic rau, dar faci. Uita-te la asta:
http://www.youtube.com/watch?v=InzDjH1-9Ns

| Andruşcă a răspuns:

Fiecare melodie existenta e facuta de un artist si o casa de discuri. Ei au drept deplin asupra melodiei deoarece ei au creeat-o, nimeni altcineva nu o poate folosi daca ei nu vor.

| micutsaa21 explică (pentru Andruşcă):

Poi..si..doar nu faceam nimic rausad.dar in privinta asta se poate face ceva? adica..as mai vrea sa mai pun alte videoclipuri..dar..cred ca pana la urma imi inchide contul daca mai punsad

| Andruşcă a răspuns (pentru micutsaa21):

Deci cum am zis, fiecare melodie e facuta de un artist, care acel artist e inscris la o casa de discuri. Casa asta de discuri are drept deplin asupra melodiei, adica au "drept de autor"("copyright" in engleza). Nimeni nu are voie s-o foloseasca in nici un scop daca nu au acordul lor. De exemplu, daca la un spectacol Antonia canta o melodie de-a lui Inna, Inna(sau casa de discuri la care e inscrisa) o poate da in judecata pe Antonia ca i-a cantat melodia fara acordul ei.

La fel si la videoclipurile de pe internet. Daca folosesti o melodie intr-un videoclip, casa de discuri trimite o cerere la YouTube in care le spune ca scoata acea melodie din videoclip sau sa stearga videoclipul. Unele case de discuri(de exemplu Sony Music Entertaiment) au niste "roboti" care scaneaza videolcipurile si cand depisteaza o melodie de-a lor trimit automat cerere la YouTube.

Nu prea ai ce face. Poti doar incerca sa bagi alte melodii(care sunt folosite si de altii si stii ca nu face nimeni gura pentru ele).

| deeadeea111 a răspuns:

Dar ce fel de vidoclip era?

| micutsaa21 explică (pentru deeadeea111):

Melodia era DJ Rynno ft Sylvia-Chiar daca ai plecat..si era facuta cu imagini care aproape reprezenta din versuri.sad