| mimi45 a întrebat:

Bună!
E ceva ce îmi da bătăi de cap cam de 1 an. Mama îl inseala pe tata. Sa va povestesc cum aflat.
Eram cam in luna Iulie, mama fiind la munca eu am rămas singura acasa(tata lucrează peste hotare) și ma plictiseam așa ca am deschis pc-ul vrând sa ma conectez la Facebook. Mama era legată la Facebook pe pc. Din curiozitate am dat la mesaje și am văzut conversațiile ei cu anumitul amant. Am rămas socata de acele mesaje. Am plâns timp de o ora, și după am sunat o pe mama și am întrebat o ce sunt cu mesajele alea și răspunsul ei a fost: Cred ca mi-a spart cineva contul sau ai dat tu parola de la Facebook-ul meu cuiva. Am lăsat o așa și am așteptat o sa vina de la munca sa vorbesc cu ea. Ajunsese acasa. I am arătat și mesajele. A negat tot uitându-se in ochii mei. Mi a spus sa nu ii mai vorbesc despre chestia asta. Au trecut vreo 5-6 luni și a venit tata acasa. Mereu când rămâneam singura cu el încercam sa ii spun despre ce făcea mama, dar in zadar. Nu am putut face asta. Nu am vrut sa mi rănesc tatăl cu gresilele comise de mama, așa ca am ținut totul in mine. Tata a stat doar 2 săptămâni acasa, bucuria mamei ca putea sa ma trimită la mamaia peste noapte ca sa poată sa l aducă pe amantul ei acasa. L am cunoscut pe amantul mamei, chiar îl am la prieteni pe Facebook.
Îmi spuneți ce ar trebui sa fac? Sa-i spun ratei sau sa tac?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Tatal tau lucreaza in alte parte fata de unde stati? Ca atunci o cam inteleg pe mama ta. Posibil si taica-tu sa aiba pe cineva acolo deci mai bine nu te baga.

| danutzu96 a răspuns:

Daca tu esti sigura ca mama face asta tatal tau are dreptul sa stie lucrul asta. Oricine are dreptul sa stie daca e mintit. Daca vrei sa faci rost de dovezi da-mi mesaj privat si discutam.

| BlackRose03 a răspuns:

Dupa parerea mea ar fi o greseala sa ti totul ascuns.
Sigur va afla la un moment dat...Atunci ce vei face?
Decat sa afle de la altcineva intr-o situație nu tocmai convenabilă mai bine i-ai explica tu prima situatia cu calm., altfel s-ar putea ajunge la numeroase certuri si violență.
Mama ta ar trebui sa fie mai interesata de familia ei decat de propriile nevoi sexuale.In locul tau nici n-as mai numi-o mama... daca eram in situatia ta i-as fi spus inca de la bun inceput adevarul tatei si as fi plecat undeva departe cu el.
Femeia care te-a crescut nu se poate numi "mama".
Poate va fi greu la inceput, dar gandeste-te care vor fi urmările in cazul in care nu ii spui si o prinde pe mama ta împreună cu acel bărbat.
Nu te va crede la inceput, ai nevoie de niste dovezi.
Când vei face rost de ele si iti vei convinge tatăl ca spui adevarul ar trebui sa încercați sa-i prindeti împreună.
Si...de ce l-ai avea pe amantul mamei tale in lista de prieteni pe Facebook?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tatăl tău ar trebui să știe.
Câți ani ai?
Trebuie să fii conștientă de faptul că după ce va afla, vor ajunge sigur la divorț, însă chestia nu trebuie sa te descurajeze.
E mult mai bine că tatăl tău să știe adevărul.
E posibil ca după asta să afli și tu lucruri știute doar de ei.

| hatteya a răspuns:

Tatăl tău ar trebui să afle. trebuie să încerci să mai vorbești cu mama ta, să se gândească bine la ce face, că astfel rănește pe toată lumea plus că tot o să se afle mai devreme sau mai târziu, deci e mai bine mai devreme.
Cu cât ține mai mult minciuna cu atât va durea mai mult, atât pentru tine cât și pentru tatăl tău. Spune-i mamei tale să îi zică chiar ea că dacă nu o să o faci tu și vezi ce-ți răspunde.