| BECKY1234567 a întrebat:

Eu am o problema pentru care o sa fiu luata in ras si probabil e ultima grija a majoritatii si pe nimeni nu intereseaza sau majoritatea au o problema mai mare dar in momentul actual sunt foarte confuza.
Vedeti voi in zilele noastre a scolii si licee aparent pe langa tot ceea ce esti ai impresia ca esti un nimeni sau chiar esti tratat ca un nimeni de societate daca nu ai un telefon mai aparte. Pana acum de 3 ani am folosit un iph 6s care dupa ce l-am scapat si s-a spart are pana si gaura in ecran si abia mai incarca, ma rog cred ca are probleme cu locul in care se conecteaza la incarcator. Ok nu asta e problema chiar nu m-a interesat ce zice lumea, pretul produsului care a scazut dupa cumparare sau toate celelalte chestii nu sunt fana nici Apple nici Samsung si nici alte telefoane. Ideea e ca mi s-a propus sa imi iau alt telefon, sa il schimb pe cel vechi, sa fac un upgrade sau cum vrea fiecare sa spuna. Insa societatea din ziua de azi pune o presiune mare pe noi, colectivul nostru si toti oamenii din jur fac asta in mod direct sau indirect. Pentru inceput eram fericita puteam sa imi iau noul iph xs, desi dupa un timp de gandire am realizat ca e doar un telefon, azi e 5000 lei maine deja poate sa fie 2000 de lei, nu e un mod in care sa iti cultivi banii sau ceva care sa merite ca sa investesti. Mai apoi m-am gandit sa iau un device mai ieftin, dar din nou apare presiunea de genul "acum ceva timp ti-ai luat nu stiu ce iphone si acu nu mai ai bani?" sau chestii de genu, care te pot influenta chiar daca nu prea iti pasa de parerile oamenilor. M-am gandit ce pot sa fac in schimb cu banii dar la varsta mea nu prea sunt optiuni, nu e mai nimic in ce merita sa investesti fiind "copil".Si tot stand si gandindu-ma si la efortul depus de ai mei sa imi cumpere ceea ce imi doresc si toate fitele puse inca de mine ca vai eu fix pe ala il vreau ca vai draga...am ajuns sa cred ca de fapt fara un telefon bengos care sa dea pe spate lumea sunt chiar "un nimeni", nu ca mi-ar pasa dar cred ca a trait toata lumea macar o data sentimentul asta, nu vreau compasiune stiu ca o sa fie si persoane care ma judeca si vor judeca intreaga generatie si generatiile mai mici, asa as face si eu.Dar in momentul de fata nu stiu ce sa fac..sincer nici nu am asa nevoie de un telefon aproape orice poti face si de pe un laptop cu exceptia a catorva aplicatii care pana la urma sunt fix pix, daca nu as fi judecata de cei din jur pur si simplu as lua cel mai ieftin telefon chiar si cu butoane ca pentru a imi suna parintii sa vina dupa mine la scoala si tot asa e foarte bun.Dar stiu ca dupa incepe batjocura si toate chestile din cauza ca am acel tip de telefon, daca as putea nu as lua deloc, mi-ar fi mult mai usor dar din nou apare chestia cu sunatul parintilor si toate cele, pare total o prostie sunt de acord probleme de copii de bani gata, dar numai Dumnezeu stie cat de mult se chinuie ai mei pe banii aia poate mai au si datorii ca fara ele in ziua de azi nu poti realiza nimic si le mai stau si eu pe cap cu pretentii, e ca atunci cand vrei un obiect ti-l doresti, l-ai putea avea dar cine stie cat va trebui sa rabde altcineva pentru bucuria ta si dupa 2-3 luni sa realizezi ca ai investit in nimic pentru ca pretul deja a scazut drastic si realizezi ca de fapt singura prostie pe care au facut-o ai tai sa fie faptul ca te iubeau prea mult si au uitat ce e corect si ce nu...nu e vorba de marca, de pret sau orice altceva, nu intelegeti gresit, nu vreau raspunsuri de genul "ia-ti Samsung, iphone e praf" sau viceversa. Vreau ceva care m-ar putea linisti un sfat bun pentru ca am ajuns sa ma stresez mai tare din cauza asta decat din cauza la scoala si toate cele..Imi pare rau ca va irosesc timpul cu prostiile mele si multumesc daca ati avut rabdare pana la final.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inlocuieste te rog cuvantul "societate" cu "prostime". Doar prostii se uita daca ai iPhone in buzunar, cei inteligenti stiu mai bine ca un iHunt Tank la 600 lei bate foarte tare un iPhone XS. Si e si rezistent, la Pro TV au aruncat unul dintr-o drona de la 100m si n-a patit nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce probleme existentiale au adolescentii in ziua de azilaughing))
Cand esti adult, tin sa te anunt, ca nu ii mai pasa nimanui ce telefon ai, sau ce masina conduci sau cel putin nu iti mai pasa tie ce cred altii despre tine. Ca nu traiesti cu ei in casa sau mai stiu eu, ca sa iti pese parerea altuia. Sau sa te aprobe cineva.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Eu zic să cauți un telefon antișoc care să aibă și performanțe bune:cameră decentă, internet 4G, etc.

| Horus35 a răspuns:

Eu am un iphone4 din clasa a VI-a sau a VII-a și nici măcar nu l-am cumpărat eu, l-am primit. E spart pe toate părțile, dar e un telefon bun și e telefonul meu. Mare lucru nu am înțeles pentru că textul nu e destul de bine scris dar, in esența, am inteles ce vrei să transmiți. Poate in ochii unora ești "cineva" dacă ai un telefon scump, dar important e să rămâi aceeași persoană valoroasă și când lași telefonul jos... dacă înțelegi ce vreau să spun. De ce ți-ai dori atenția și falsa prietenie a unui om care se uita mai mult la telefonul tău decât la tine?