| ImAVillain a întrebat:

Bună! Eu as vrea sa slăbesc, însă nu ma pot abține de la prostii. Spre ex:acum ma uit la drama totala și mănânc star mix și napolitane alka cu cola. Am 59 kg, sunt curvy, arat ok căci asta vara am reușit sa slăbesc făcând foamea. Deci idei sa mai slăbesc câteva kg? Fără glume. Dau fundă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dragodana a răspuns:

Salut!
NU TE MAI INFOMETA!
Out of sight, out of mind.Si eu am 10 ciocolate într-un dulap, dar uit de ele.
De sală ai auzit? Cel mai greu pas este să te dai jos de pe canapea si sa-ti pui pantofii sport.
Eu mănânc cartofi prăjiți aproape în fiecare zi, dar și fac mișcare zilnic 15 minute.+sală de 2 ori/săptămâna.

| ImAVillain explică (pentru dragodana):

Mulțumesc pentru seriozitate. Sincer îmi e cam rușine sa merg la sala și apoi... M-aș duce la alergat... dar la fel tare mi-e urat singura.

5 răspunsuri:
| NonZarek a răspuns:

Deficit caloriiicc, cu asta am cam spus tot. Folosește formula pentru a afla câte calorii ai nevoie pentru a te menține la greutate, apoi scade din ele folosind o formula de calcul, astfel vei afla câte calorii trebuie sa consumi pentru a slabi. Plus sport, fără sport nu poți, și când zic sport nu ma refer ca trebuie sa alergi stadioane sau sa faci workout pana nu mai poți, 15 minute pe zi de exerciții cardio e suficient.

Mergi la sala, va fi mai ușor acolo, scoateți din gând ideea și concepția asta ca vor râde de tine, sau ca te faci de ras. Sa fi grasa nu este un defect și nici nu e de ras, încearcă sa îți schimbi mindset ul și sa nu ți mai pese de ce spun ceilalți de tine, lumea te va critica absolut tot timpul, chiar dacă nu ii auzi, ei te barfesc, și uite, încă trăiești, nu ai pățit nimic. De ce ti ar pasa de ce spun ei? Tu sa te simți bine, asta contează.

Dar îți garantez ca nu vor avea treaba cu tine, nu se vor uita la tine, fiecare merge la sala pentru a și lucra corpul, nu pentru a spiona alte persoane, plus și ele au fost la rândul lor în aceeași situație ca si tine, de aceea s au apucat de sala, pentru a schimba cum arata. Ai auzit vreodată ca o persoana care avea deja mușchi sau era slaba a început sa meargă la sala? Nu cred.

Cauta niște prieteni și I ai cu tine dacă chiar îți este greu sa mergi singura, oricum vei vedea ca începutul întotdeauna este greu, după va fi easy și îți va face placere.

Poți manca orice cât timp nu depășești caloriile maxime pe care trebuie sa le consumi pentru a fi în deficit, plus sa nu uiți de mișcare. Vei renunță la mâncatul dulciurilor și a Snacksuri lor când vei vedea ca deja apar rezultate la corpul tău de când ai început sa făci sport.

Tine minte, începutul întotdeauna este greu, și sa nu ți pese niciodată de ce vor zice oamenii, plus overthinking ul pe care observ ca îl ai, da l naibii, trăiește prezentul, nu Te gândii cum va fi în viitor sau de ex cum va fi când mergi la sala, ce se va întâmpla, cine se va uita la tine etc, oricum aceste lucruri nu se vor întâmpla, lasă să decurgă de la sine.
Nimic nu este imposibil, totul tine de mindset ul tău și cât de mult îți dorești asta! Capul sus și mult succes.

| Totenkampf a răspuns:

Păi cea mai bună metodă care am auzit că dă rezultate la absolut toată lumea, însă puțini care reușesc să se țina de ea cu adevărat e aceea de a mânca ce vrei de 5 ori pe zi la intervale fixe de timp. Spre exemplu, o masă o dată la 2:30 ore (mănânci spre exemplu la ora 12:00, după mănânci iar la ora 14:30, după la ora 17:00 și tot așa, dar câte puțin). De asemenea îți recomand desigur și activități sportive, în special dimineața, indiferent dacă le faci într-o solitudine spartană sau nu, nu cred c-ai nevoie de partener pentru a alerga 30 de minute, ba chiar poate fi un început pentru "Mens sana in corpore sano", ceva care să îți distragă și creierul de la dependența de zahăr pe care ai dezvoltat-o.

| ImAVillain explică:

Ce legătură are chestia asta cu băieții? Și da, am 1, 52 și nu sunt mulțumită de greutatea mea. Am cerut ajutor nu comentarii aiurite. Și da, vreau sa ma las de star mix, ok? Și de cola. Help!?

| AlexValentinn a răspuns (pentru ImAVillain):

Ok, tu vrei metoda miraculoasa sa te lasi de ele? Inafara de metoda "pur si simplu te abtii de la ele" crezi ca e o alta metoda? Si are legatura cu baietii, pentru ca majoritatea femeilor vor sa isi schimbe looku in functie de cum le place barbatilor, de ce crezi ca femeile grase vor sa slabeasca? Pentru ca nu ii baga niciun baiat in seama si vomita cand le vad, dar daca tuturor baietilor le-ar place femeile grase sau obeze, ai vedea ca toate femeile ar incepe sa se ingrase, sa manance fast food la greu, sa nu mai faca miscare, chiar si cele slabe ar face asta. Am facut o paranteza asa ca sa intelegi ca lumea isi schimba looku dupa cum e apreciata in societate, daca acel look e apreciat de lume, toata lumea vrea SA-L adopte, daca nu, toata lumea se fereste, iar femeile grase care raman grase si nu slabesc, nu fac asta pentru ca le place sa fie grase, nu fac asta din comoditate.