| JustMe_5586 a întrebat:

Eu fac parte dintr. un grup de prieteni din parcul Tineretului... l palatul copiilor, ma rog, fara ca mama s stie cu cine stau deoarece acolo sunt si niste baieti care fumeaza [si fete] si sunt mai golani asa d felul lor...[eu sunt ce mai normala d acololaughing] si eu cand merg in parc mama stie ca ma duc cu fetele, nu si cu baietii, iar ieri cand a venit in parc cu tata dupa mneangry[stam la iesirea din parc] eram cu toti aia d acolo, inclusiv fete, si il vad pe tata venind spre mine cu mama dupa el [era l vreo 50 d metrii dar el m. a vazut cred] eu cu o fata Bubu [cea mai buna prietena a mea d acolo] ne.am ridicat si am plecat d acolo repedelaughing ne.am dus la automate s ne luam ciocolata si vine mama cu tata dupa noistraight facestraight face mama atunci nu mi. a zis nimic, nici tata, dar cand am ajuns acasa mi. a interzis sa mai merg acolo si sa mai am vreun prieten pana la liceu[am 13 ani] si asta m. a cam calcat pe nervi deoarece acum eu sunt putin indragostita de un baiat si chiar aveam planuri si in plus daca nu ma mai lasa l palath nu stiu unde s ma mai duc. spuneti. mi si mie c sa faccryingv rogcryingdau fundita:X:X

Răspuns Câştigător
| JustMe a răspuns:

Ii nasol asasad Sincer si mama in general stie ca stau cu fete, chiar daca sunt si baieti, o data chiar m'a prins la o intalnire cu un tip si ea credea ca sunt cu o prietena. Ma rog, m'a certat si pana la urma m'a iertat. Si legat de faza cu fumatul, mama stie ca multi prieteni de ai mei fumeaza si nu are nimic impotriva. Eu am 14 ani si la varsta noastra nu prea dai de nefumatorihappy Ea vrea doar sa te protejeze, pentru ca anturajul te schimba si daca nu ai un caracter puternic o sa te apuci si tu de fumat/baut. Incearca sa o intelegi, vrea doar sa te protejeze. Dar totusi, spune'i ca ai nevoie de prieteni, ca sunt ceva important pentru tine. Intreab'o daca la varsta ta statea toata ziua singura sau cu parintii si nu avea niciun prieten. Promite'i ca nu te apuci si tu de fumat sau de baut si ca daca vreodata te prinde fumand sau ceva, poate sa iti interzica sa stai cu prietenii tai. Eu am fumat la un moment dat(nu mult timp) si mama a aflat si a dat vina pe anturajstraight face Pana la urma i'a trecut supararea.Eu din cauza anturajului am inceput si sa beau, dar mama nu stie de asta.
Oricum, ideea e sa ii promiti ca anturajul nu te va schimba si pe tine si sa ii spui ca ai dreptul la prietenihappy

2 răspunsuri:
| ChildrenOfBodom a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa le spui adevarul, ca baietii aceia nu pot sa iti faca nimic chiar daca sunt golani, nu poti interzice dragostea adevarata (de prieteni, iubiti) totusi esti cam mica si de aia isi fac ei griji... nu ar trebui sa iti interzica sa ai prieteni asta e chiar culmea. daca sunt niste parinti care nu stiu sunt intelegatori poate te vor lasa daca nu vezi u cum faci zici ca te duci sa lucrezi la ceva unn proiect cu o fata tongue (glumesc) bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aminteste-le cum erau ei atunci cand au fost de varsta ta. E greu de crezut ca mama ta nu iesea cu fetele si, cateodata, cu baietii. Adica, ei nu au trecut prin fazele adolescentei? thinking Si nici macar nu se gandesc ca nu e bine sa nu te lase sa mai ai nicun prieten, mai ales, ca la varsta noastra (adica a adolescentelor) e normal sa ne indragostim. Sfatul meu : Adu-le aminte ca si ei au fost ca tine, si ca au facut si ``gafe`` de genul acesta. Intr-un fel, au dreptate (dar nu in totalitate) : stand mereu intre fete si baieti care fumeaza te va tenta si pe tinehee hee sa iei o tigara in gurita si pe urma sa nu mai poti sa te lasi de ele straight face. Parintii tai doar te protejeaza doar ca prea exagereaza straight face. Promite-le ca nu mai stai cu baietii si fa-ti ca prieteni persoane ca tine ( adica sa nu fumeze, sa nu bea etc.) si bate-i la cap vreo 2 zile sa te lase din nou la palat (roaga-i frumosbatting eyelashes, implora-i. Spune-i mamei tale ca iti place de acel baiat. Dar daca e golan...nu sunt sanse sa te lase sa iesiti impreuna straight face. Bafta :*