| dragutzairina a întrebat:

Eu nu inteleg ceva. Intr-un text ce inseamna cuvantul cheie? Sau cum imi dau seama care este? Va rog mult sa ma ajutati pentru ca pur si simplu nu inteleg.

Răspuns Câştigător
| Medema a răspuns:

Cuvant cheie? Iti explic eu pe intelesul tau! Cuvantul cheie intr-o opera lirica il putem traduce printre-un cuvant care reprezinta tema poeziei, face parte din tema poeziei sau se repeta de mai multe ori si are legatura stransa cu tema poeziei sau apare si in titlu si in opera si daca apare si in tema poezei (atunci e clar cuvant cheie)!

1 răspuns:
| Dandelion7 a răspuns:

Cuvintele cheie se folosesc in argumentari. Corect? Sunt anumiti termeni specifici care se leaga de specia textului argumentat. Ex. Pentru o opera lirica ar fi : sentimente, atmosfera etc. Balada : opera populara etc. Daca ce vrei tu se afla in ce am spus eu aici, comenteaza la raspuns si iti du toate cuvintele cheie pentru toate genurile literare si nonliterare. Aceste cuvinte cheie trebuie sa le exemplifici prin fragmente din textul de co entat.
Bafta! kiss