| lol5755 a întrebat:

eu pe langa multi altii din clasele a8a vom avea maine examen la romana. imi puteti spune cum explic folositea virgulei "," a punctelor de suspensie "... " si a liniei de pauza "-" intr-o structura big grin multumesc ff mult!big grin

2 răspunsuri:
| BlueBird a răspuns:

Virgula, semn de punctuatie, desparte : o propozitie incidenta de restul frazei sau desparte un substantiv in vocativ de restul propozitiei ...etc.
Punctele de suspensie din strucutra "...", semn de punctuatie marcheaza intreruperea comunicarii.
Linia de pauza poate avea doua tributii :
Linia de pauza(Botosani - Iasi ), semn de ortografie, indica limitele unei distante.
Linia de pauza, semn de punctuatie, despart de restul frazei o explicatie de restul frazei.

| hope2destiny a răspuns:

Virgula: delimiteaza unele prop/parti de prop de acelasi fel sau diferite; delimiteaza subst in vocativ, interjectiile, prop subordonate[aici scrii ce prop sunt in functie de textul dat], constructiile incidente, apozitia.
pct de suspensie: pauza mare in vorbire, intrerupere, vorbire incoerenta, absenta propozitiilor sau a fragmentelor
linia de pauza: izoleaza constructiile incidente
bafta la examen :* si eu il dau maine laughing