| anonim_4396 a întrebat:

Buna, eu sunt din Bucuresti am 14 ani si am o problema mare, numele meu este Andrei, tatăl meu este un monstru în adevăratul sens al cuvantului, mă bate din orice, am si eu un laptop si un telefon de 5 ani, vreau să va spun că dacă stau pe laptop tatal meu vine si spune să trec la muncă (noi locuind la casă cu curte) să dau cu mătura, să adun fiecare frunza din curtea uriasă, să sterg pe la etaj cu carpa pe jos iar eu îi spun să mă lase să ma joc, el vine imi inchide leptopul si mă scoate afară in frig în șuturi, nu am voie sa stau pe telefon sau pe pc decat seara cand se intunecă si nu mai pot munci, muncesc cat este ziua de lunga afară in frig în timp ce tatal meu sta si bea bautura (jack daniels) dupa ce se face seara imi spune că nu am facut nimic azi si că sunt o javra ordinară si nici mancare nu ar trebui să primesc si el spune că a muncit toata ziua la magazin. Nu am mai fost de 5 luni, efectiv tatal meu nu ma lasa, daca vreau să plec îmi zice du-te-n morti matii la magazin si cand mă intorc găsesc poarta încuiata si stau 1 ora pana cand tatal meu deschide, de bani de buzunar nici nu mai zic, trebuie să merg să muncesc la vecini pentru 30-40 lei toata ziua(muncă grea) dacă mi se strică ceva la laptop sau telefon mă bate rău si trebuie să le repar pe banii mei, imi confiscă telefonul fara motiv si il pune bine, de Moș Nicolae am primit doar câteva ciocolate (tatal meu zice că nu merit nimic si că sunt o javra, tampit, handicapat si să zic mersi si pentru asta, el avand destui bani). Stau si plang, el vine mort de beat si ma bate mai mereu, tatal meu bea pe fiecare zi, am acelasi telefon de 5 ani spart si nu vrea să imi ia altul, dacă iau note proaste la scoala mi-e si frică să mai vin acasă, pana la urma vin dar mănanc o bataie si telefonul confiscat 2 saptamani, vreau sa duc și eu o viata normala de ce nu se poate, mama dacă merge pana la magazin tata zice că s-a dus să se f#ă si o injura ca dracu, va rog ce să fac?

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

Banuiesc ca ai vorbit cu tatal tau, ai incercat sa-i explici ceea ce simti cand te jigneste, dar in zadar. Este indicat ca mama ta sa il tempereze. Cum? Poate chema politia si la urmatoarea abatere (bataie) sa fie sanctionat. O ruda asa a facut si respectivul s-a calmat, nu a mai folosit violenta. E o situatie delicata. Tatal tau poate fi o persoana care nu are teama de justitie, iar o plangere penala mai mult ar inrautati situatia. Totusi, mama ta trebuie sa discute serios cu el.
O varianta ar fi sa te muti la bunici sau cineva din familia ta care e dispus sa te primeasca. Intreaba-ti diriginta/dirigintele daca exista un psiholog la voi in scoala. E gratuita consilierea psihologica deoarece e oferita de o institutie de invatamant. Te-ar asculta si ar incerca sa-ti ofere o directie in gasirea solutiilor.
Explica-i tatalui tau ca telefonul tau nu mai e la fel de performant, iar in perioada aceasta ai nevoie de unul bun. Spune-i ca temele, orele le faci cu ajutorul tehnologiei. Mai intreaba-l de ce te uraste atat de mult? Se comporta ingrozitor cu tine...
https://www.tpu.ro/......-luata-de/ suna la Deprehub, Respiro
Poti suna si la protectia copilului. Pana la urma traumele acestea te pot marca mult, atat fizic, cat si psihic.

| Ajutor7654 a răspuns (pentru eckblume):

Am incercat sa vorbesc cu el, sa fac orice e posibil să ii aduc si mancare la pat, degeaba telefon nici să nu mă astept, degeaba plec la rude vine mă urmareste si mă i-a acasa cu forța

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salut Andrei. Imi pare rau pentru situatia ta. As vrea sa ii scriu un mesaj mai incurajator sincer, insa... nu stiu cat de mult te-ar ajuta.
Esti un baiat puternic, nu uita asta. Mai ai 4 ani si scapi, nu este deloc mult, imediat trec.

Din ce am citi si in raspunsuri, nu se poate sa comunici cu el, nu?
Dar mama ta? Ati putea suna la politie, sa le spui toata povestea, vorbeste cu mama ta despre asta, vorbeste cu niste rude, sigur o sa te ajute.

Si nu uita de telefonul copilului, http://www.telefonulcopilului.ro
116 111

| Ajutor7654 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Asculta am incercat am plecat la bunici cu mama dar ne-a prins si adus acasă si in plus mie imi este mila de el să rămana singur

| DoarBogdan a răspuns (pentru Ajutor7654):

Iti este mila de el? Pai cum... cum? Dupa tot ce a facut? Adica da, si mie mi-ar fi.
Cel mai bine ar fi sa il aduci in punctul in care sa ii para rau pentru ce a facut.

| Andreeush a răspuns:

Mama ta de ce acceptă această situație?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Iustin234 a răspuns:

Salut te inteleg sunt intr o situatie similiara sfatul meu este sa incerci sa vorbesti cu el despre ceea ce iti face cum se comporta cu tine si sa nu te mai trateze ca pe un sclav daca asta nu merge si chiar nu l mai suporti du te la o ruda care te primeste pentru a locui cu ea trebuie sa ai dovesi impotriva tatalui tau de exemplu inregistreaza l cum te bate te injura te trateaza ca pe un animal si trebuie sa suni la protectia copilului asta e doar recomandarea mea NICI UN COPIL NU TREBUIE SA SUFERE UNOR ABUZURI

| Ajutor7654 a răspuns (pentru Iustin234):

Dacă deschid subiectul si ii spun să nu imi mai vorbeasca asa ma bate rau, odata a dat cu un fier dupa mine si dacă nu ma feream eram mort